579 Bin Fidan Toprakla Buluştu

featured
service

Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” kampanyası kapsamında ilimiz genelinde 579 bin fidan toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda yürütülen kampanya kapsamında Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde bugün, Ankara yolu Gölez sapağı mevkiinde bir tören düzenlendi. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende fidan dikimi için belirlenen bölgedeki 100 hektarlık alana toplam 70 bin fidan dikildi.

Törene Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Uzun, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Erol, daire müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, gönüllüler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Vali Abdullah Ayaz, iklim zirvesinin yakın zamanda yapıldığını hatırlatarak, “Bu zirvede bulunan ülkemiz ve diğer ülkeler geleceğe dair iklim hedeflerini ortaya koydular. Dünyamız çevre felaketleri açısından bir uçurumun kenarında. Uçurumun kenarında olanlar bir sonraki adımlarını çok dikkatli atmaları gerekir. Onun için ülkemizde son yıllarda hem orman varlığının arttırılması hem yenilenebilir enerji kaynaklarının yükseltilebilmesi noktasında büyük bir dönüşüme imza atmaya devam ediyor. Bugün de bu adımlardan birisi olarak burada 100 hektarlık alanda 70 bin fidanın toprakla buluşmasını hep beraber sağlayacağız.” dedi.

Vali Ayaz, Çankırı’ya son 20 yılda 58 milyondan fazla ağaç dikildiğini belirterek, “İlimizin yaklaşık yüzde 25’i ormanla kaplı. Son 20 yılda arkadaşlarımızın da gayretiyle ilimiz genelinde 58 milyondan fazla fidan toprakla buluşmuş oldu. İnşallah önümüzdeki dönemde de hem ilimizde hem ülkemizde orman varlığının arttırıldığına, çevresel büyük yatırımların yapıldığına ve büyük bir dönüşümün gerçekleştiğine hep birlikte şahitlik etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından karaçam, sedir, ahlat, akasya, alıç, zerdali ve mahlep çeşitlerinin dikimi gerçekleştirdi.

579 Bin Fidan Toprakla Buluştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin