9 günlük tatilde, tuz mağarasını 20 bin kişi ziyaret etti

featured
service

Çankırı’da Hititler döneminden beri tuz elde edilen ve kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta yerin 150 metre altında bulanan tuz mağarası, 9 günlük bayram tatilinde yaklaşık 20 bin ziyaretçi ağırladı.

Koronavirüs pandemisi sürecinde ziyarete kapandıktan sonra 15 Temmuz itibariyle tekrar açılan “Yeraltı Tuz Şehri” diye adlandırılan tuz mağarası, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla ziyaretçi akınına uğradı. Mağarayı tatil boyunca yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti.

Astım, bronşit, akciğer hastalıklarının tedavisi ile birlikte sanatsal faaliyetlere de ev sahipliği yapan tuz mağarası, ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Yaklaşık 5 bin yıldır tuz üretilen mağara, bölgenin ve Türkiye’nin tuz ihtiyacını karşılayan önemli bir maden konumunda bulunuyor. Çankırı Belediyesi ile KUZKA tarafından yürütülen mağara içindeki çalışmalar da devam ediyor. ‘Yer Altı Tuz Şehri’ adı verilen tuz mağarasına Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, yıllık 1 milyon ziyaretçi hedeflediklerini ifade etmişti.

9 günlük tatilde, tuz mağarasını 20 bin kişi ziyaret etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin