ÇAKÜ tarafından yetiştirilen çiçekler, Çankırı sokaklarını renklendirecek

featured
service

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) ve Çankırı Belediyesi tarafından oluşturulan protokol kapsamında, ÇAKÜ Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu Araştırma ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı caddeleri peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere Çankırı Belediyesi’ne teslim edildi.

Protokol kapsamında yetiştirilen 20 bin adet kadife ve 25 bin adet menekşe Çankırı Belediyesi’ne teslim edildi.

Gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili olarak konuşan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi “Bizler üniversitelerimizi, il ve ülke düzeyinde sosyo-ekonomik ekosistemlerin önemli unsuru olarak görüyoruz.  Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak şehrimize ekonomiden toplumsal gelişime varıncaya değin her alanda katkı sunmayı hedefliyoruz. Yerel yönetimlerle, kamu kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek odalarıyla ve tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmayı, toplumsal katkıyı da kendimize ilke ediniyoruz. Daha önce birçok kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ilgilendiren her hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre katkı yapıyor, üretilenleri çıktı olarak toplumsal faydaya dönüştürüyor, şehrimizin estetik görünümünde iz bırakıyor.” şeklinde konuştu.

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda bulunan ÇAKÜ Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şebnem Kuşvuran, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan protokol çerçevesinde Çankırı’da şehir içerisinde kullanılacak olan peyzaj amaçlı çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya renk kattığımızı düşünüyoruz.  Protokol kapsamında 2022 Mayıs ayında 20.000 adet kadife, 2022 Kasım ayı itibariyle de 25.000 adet menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere Çankırı Belediyesi’ne teslim ettik. Farklı renk ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bir renk ve güzellik kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye, Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Esen’e ve her iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektör Çiftçi ve Belediye Başkanı Esen tarafından imzalanan protokolle; Çankırı Belediyesi’nin şehir içi peyzaj çalışmalarında kullanacağı bitkilerin piyasa ortalamasının altında ve daha kaliteli bitkileri yetiştirmek bunun yanında ise Çankırı’da yetişen endemik bitki türlülerinin devamlılığının sağlanması için çalışmalar yapılmasını hedefleniyor.

ÇAKÜ tarafından yetiştirilen çiçekler, Çankırı sokaklarını renklendirecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin