ÇANFED GENEL KURULU SINIFTA KALDI!

featured
service

ÇANKIRI’YA YAKIŞMAYAN GENEL KURUL
Ankara’daki Çankırı Dernekler Federasyonu’nun (ÇANFED) Olağan Genel Kurulu renkli bir o kadar da trajikomik olayların yaşanmasına sahne oldu.
Genel kurul, Ankara Esnaf Odaları Birliği’nin Ulus Konya Sokak’taki Çankırı Dernekler Federasyonu gibi 500 delegesi olan bir kuruluşun genel kurul yapmasına hiçbir koşuluyla elverişli olmayan, çok küçük ve delegelerin rahatsız olduğu sıcaktan bulandığı, insanların ayakta kaldığı toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Divan başkanlığına mevcut yönetimin önerisi ile eski Bağ-Kur Genel Müdürlüğü daire başkanlarından Eyüp Gümüş’ün seçildiği genel kurula misafir olarak yalnızca Ankara Çankırılılar Vakfı Başkanı Recep Şahin ve Çankırı İGM Başkanı Ruhi Şeker katıldı.
Ankara Çankırılılar Vakfı Başkanı Recep Şahin yapmış olduğu konuşmada katılımcıları selamladıktan sonra öz eleştiri de bulunarak “Ankara’daki Çankırılılar olarak istediğimiz başarıyı bir türlü yakalayamadık, son yapılan yerel seçimlerde bile gördük ki Çankırılılar hep arka saflarda kaldı. Çankırılılar olarak artık birlik beraberliğimizi pekiştirerek daha güzel işler gerçekleştirmeliyiz. “ dedi.
Çankırı İGM Başkanı Ruhi Şeker yaptığı selamlama konuşmasında “Hepimiz Çankırımız için varız. Kongrenin birlik ve beraberlik içerisinde hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
Sonrasında söz alan ÇANFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Çankırı Kadınlar Derneği Başkanı Nermin Aydınlı ise “Öncelikle herkesin Anneler Günü’nü kutluyorum. Bugün çocuklarımızla olmamız gerekirken genel kurul için buradayız. Bazen Çankırılı olmamız bazı duyguların da önüne geçiyor. Çankırı sözü bile beni heyecanlandırıyor. Ancak ben sitemlerimi dile getirmek istiyorum. O kadar doluyum ki nereden başlayacağımı bile bilemiyorum. Çankırılı Kadınlar Derneği olarak memleketimize kadınlarımıza bir şeyler yapmak istiyoruz ama federasyonumuzdan hiçbir başkanımızın eşini faaliyetlerimizde göremiyoruz. Asıl kırgınlığım ise federasyonumuzun genel tutumuna, politize olmuş halinedir. Ben Sosyal Demokrat bir kişi olmama rağmen hangi partiden olursa olsun hemşerilerim bir yerlere aday olduğunda onu desteklemekten onur duyarım. Ankara’da meclis üyeliklerine aday olan AK Partili Çankırılı hemşerilerime de her zaman başarı diledim. Bir yerlere seçilirlerse Çankırılı olarak gurur duyarım. Ama federasyonumuz bu dönem o kadar siyasete bulaştı ki, nerede duracağını bilemedi, oradan oraya sürüklendi. Biz Çankırılılar her zaman olduğu gibi bu dönem de kullanıldık, kandırıldık. Federasyonumuz yerel seçim sürecinde bir duruş sergileyemedi, nitekim federasyonumuzdan aday olan hiç kimse de başarılı olamadı.” Diye sözlerine devam ederken, divan başkanı ve bazı kişilerce siyasi konulara girme diye sert üsluplarla eleştirilerek sözlerine son verdirildi.
Misafirlerin konuşmalarının ardından genel kurul aşamasına geçildi. Faaliyet raporunun okunması için ÇANFED Başkanı Adem Can kürsüye davet edildi. Sözlerine katılımcıları selamlayarak başlayan başkan CAN “ Biz bu konularda o kadar tecrübe kazandık ki faaliyet raporunu okumayacağım. Yaptıklarımızı anlatacağım. Siz zaten biliyorsunuz” diyerek “ Çankırı Dernekler Federasyonu’nun Ankara’daki Mamak, Keçiören, Etimesgut Belediyelerinin yapmış olduğu Ramazan eğlencelerinde etkinlikle düzenlediğini, bütün köy şenliklerine, festivallerine katıldığını, Ilgazlı rahmetli Ekrem Akkaş ve Mehmet Akkaş kardeşlerin ücretsiz olarak kiraladığı Çankırı Caddesi’ndeki binada 10 yıldır ikamet ettiklerini, bir 10 yıl daha burada hizmet edebileceklerini, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Altınpark’ta federasyona bina yaptığını, Keçiören Belediyesi’nin de yapacağını” sözlerine ekleyerek Ankara’da geçtiğimiz yıl Çankırı Günleri düzenlediklerini belirtti.
Daha sonra divana verilen önergelere geçildi. Federasyona üye derneklerin yıllık olarak ödemiş olduğu 180TL ücretin aynen devam etmesi şeklinde önerge sunuldu. Bazı dernek başkanları bu ücretin fazlalığından, ödeyemediğinden yakındı. Başkan adaylarından Murat Kaymak’ın verdiği önerge ile bu ücretin 100TL ye düşürülmesi görüşüldü. Divan başkanı hazıruna 100TL’ye düşürülmesini sundu. Çok büyük çoğunluk ücretin düşürülmesi konusunda el kaldırarak oy kullandı. Yalnızca mevcut başkan ve yönetimi aksi yönde oy kullandı. Bunun üzerine mevcut başkan Adem Can olaya müdahale ederek açıklama yapmak istediğini söyleyerek kürsüye çıktı.
Başkan Adem Can yaptığı açıklamada ücretin makul olduğunu bu işlerin para olmadan yapılamayacağını, bu ücretin aylık değil yıllık ücret olduğunu söyledi.
Konu ile ilgili söz isteyen Başkentte Çankırı’nın Sesi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Sansarlıoğlu “ Ben yıllardan beri bu işlerin, dernekçiliğin içerisindeyim. Bu işler para olmadan yapılmaz. Şimdi oturdum hesapladım, 100TL, 180TL gibi rakamlar çok komik rakamlar, gerçekçi olursak bu işler parasız da yapılamaz” dedi.
Konu ile ilgili görüşlerini belirtmek isteyen diğer başkan adayı Bayram Polat “Ben Mustafa Sansarlıoğlu başkanımın düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum. Bir dernekten yıllık 180TL gibi bir aidat gerçekten çok komik rakam. Ancak ne acıdır ki mevcut federasyonumuz bunu bile toplamayı başaramıyor. Asıl sorgulanması gereken budur. Ben sizlere söyleyeyim, neden toplayamadığını, çünkü üyelerine, delegelerine yeterli hizmeti veremiyor. 180 TL çok komik bir rakam ama karşılığında ne var. Hiç birşey. İnsanlara hizmet ederseniz, insanlara faydalı bir şeyler sunarsanız, siz 1 isterseniz onlar çıkarıp 5 verirler. Dernek başkanlarının bu ücreti yüksek bulmalarının asıl sebebi budur. Çankırı Dernekler Federasyonu da zaten bu paralarla yönetilmez. Nasıl bütçe oluşturulur, nerelerden para kaynakları bulunur, hangi organizasyonlarla hemşerilerimize hizmet edilir, birazdan adaylık konuşmam da anlatacağım. Çünkü biz bunları yaptık. Ben Çankırı Gençlik Derneği’nin kurucu başkanlığını yaptım. Üyelerimiz gençlerden, üniversite öğrencilerinden oluşuyordu. Onlardan bir kuruş para almadan birçok organizasyon gerçekleştirdik. Avrupa Birliği Projeleri yaptık.” Dedi.
Daha sonra Divan Başkanı başkan adaylarının listelerini vermesini istedi. Mevcut Başkan Adem Can ve başkan adayları Bayram Polat ve Murat Kaymak divana listelerini sunarak başkanlığa aday olduklarını söylediler.
Mevcut başkanın yönlendirmeleri ile divan başkanı hemen oylamaya geçmek istedi. Başkan adayları ve bazı delegelerin itirazı başkan adaylarına konuşma hakkı verilmesi, başkan adaylarının kendilerini, projelerini anlatmaları yönündeydi. Bu esnada genel kurul salonunda çeşitli tartışmalar yaşandı. Mevcut başkan Adem Can ve başkan adayı Murat Kaymak’da bir tartışma yaşadı. Olay araya giren delegelerin sakinleştirmeleri ile yatıştırıldı. Daha sonra mevcut başkanın divanı yönlendirmesi ile tabiri caizse mevcut başkanın lütfu ile divan tarafından 5 dakika konuşma verelim denindi. Mevcut başkanın divana bu kadar müdahale etmesi adeta ne istiyorsa onu yaptırması akıl alır gibi bir şey değildi.
Mevcut başkan Adem Can “diğer adaylar konuşsunlar ben konuşmayacağım” dedi.
Kürsüye ilk önce başkan adayı Murat Kaymak çıktı. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Murat Kaymak kendisini tanıtarak federasyonun mevcut durumunun içler acısı olduğunu, federasyonun hiçbir alanda başarı sağlayamadığını, sindirme, yıldırma politikaları izlendiğini, federasyonun bu durumunun Çankırı’yı temsil etmekten çok uzak olduğunu söyledi. Bu sırada divan başkanı müdahale ederek 5 dakikanın dolduğunu 1 dakika daha konuşup tamamlamasını istedi. Başkan Adayı 5 dakika gibi kısa bir sürede pek fazla bir şey söylemesine fırsat verilmeden kürsüden indirildi.
Diğer başkan Adayı Bayram Polat kürsüye davet edildi. Konuşmalarına hazirunu selamlayarak başlayan Bayram Polat “ Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Ankara’daki Çankırılıları temsil eden çatı kuruluşlar Çankırı Dernekler Federasyonu’dur, Ankara Çankırılılar Vakfı’dır. Ankara’daki Çankırılıların temsilinde son derece büyük önem ifade eden Çankırı Dernekler Federasyonu’nun başkanını seçerken başkan adaylarına 5 dakika gibi çok kısa bir süre verilmesi gerçekten ayıp bir şey. Ama buna rağmen biz Allah’a inanan kullarız ve hakkımız neyse buna razı olacağız. Bu kısa sürede kendimi ve yapacaklarımı hızlı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Lütfen kusuruma bakmayın. Ben Bayram Polat, Çankırı merkez Germece Köyündenim, annem de merkez Tuzlu köyünden. Çankırı merkezde büyüdüm. Lise hayatımdan sonra Ankara’ya geldim. Bir taraftan üniversite hayatımı sürdürürken bir taraftan da ticaret hayatına atıldım. Şu an da bilişim sektöründe hizmet veren Eksper Bilişim Sistemleri Ltd. Şti. adlı aile şirketimizde çalışıyorum. Aynı zamanda Ankara’da Medya Keçiören Haber Portalı’nın imtiyaz sahipliğini ve Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyorum. 2007 yılında 1,5 yıl Çankırı Dernekler Federasyonu Gençlik Kolları Genel Başkanlığı yaptım. 2008’de Çankırı Gençlik Derneği’nin Kurucu Başkanlığı’nı yaptım, 3 yıl burada hizmet verdim. Şimdi de Ankara Çankırılılar Derneği’nde başkan yardımcılığı yapıyorum. Federasyona gelecek olursak, Federasyon başkanımız Adem Can bu görevi 10 yıldır sürdürüyor. Burada muhakkak birçok hizmetleri oldu, çok emek sarf etti. Kendisine olan sevgim, saygım, hürmetim sonsuzdur, ancak misyonunu tamamlamıştır. Federasyonun mevcut durumda devam etmesi, sosyal alanda, ticarette, bürokraside, siyasette hiçbir başarı elde edememiştir, hemşerilerimizin faydalanabileceği hiçbir hizmet üretmemektedir. Federasyonun artık daha demokratik, daha kurumsal daha disiplin içerisinde yönetilmesi ve tüm Çankırı’yı temsil etmesi gerekmektedir. Ben buna inanmıyorum ama bazı kesimler tarafından da burası Ilgazlılar Birliği, Ilgazlılar Federasyonu gibi görülmektedir.” Bu sırada katılımcılar arasından birisi bağırarak Ilgaz’a laf söyleme, Ilgaz’ın adını ağzına alma gibi sözler sar edip bağırarak başkan adayının bu sözlerini provoke etti. Tekrar söz alan Bayram Polat ”Sevgili başkanlarım, kıymetli delegeler bakın özellikle söylüyorum ben buna inanmıyorum ama bazı kesimler bunu böyle görüyor. “ Bu sırada söze giren Divan Başkanı 5 dakikanın dolduğunu ifade ederek, Bayram Polat’a konuşmalarına son vermesi gerektiğini söyledi.
Sonrasında biraz önce konuşma yapmak istemediğini söyleyen mevcut başkan Adem Can kürsüye çıkarak provokasyon olayını daha da körükledi. “ Burasını kimseye böldürtmem, burada ilçe milliyetçiliği yaptırtmam. “ gibi sözlerle bağırarak tabiri caizse yangına körükle gitti bu durumu kendi lehine çevirmeye çalıştı.
Başkan Adem Can kürsüden indikten sonra divan başkanının yanına giden Bayram Polat adaylıktan çekildiğini belirterek listesini divandan geri aldı. Divan önünde haziruna tekrar hitap eden Bayram Polat “ Az önce özellikle belirttim, benim bir ilçem yok. Ben Çankırı merkezdenim. Ilgaz’da, Kurşunlu’da, Orta’da, diğer tüm ilçelerde benim için eşittir, bizim için mühim olan Çankırılı olmaktır. Hepimizin ortak paydası Çankırı’dır, beni Ilgazlı dernek başkanlarının tamamına yakını tanır, sever. Hepsinin de ellerinden öpüyorum.” Dedi.
Adaylıktan çekilme ile ilgili haber portalımıza açıklamada bulunan Bayram Polat “Hiçbir kurala uyulmayan, divanın herkes tarafından görüldüğü gibi tamamen taraflı davrandığı, mevcut başkanı koruma, kollama çabasına giriştiği, onun lütfuyla diğer adaylara konuşma hakkı verildiği, birden fazla adayın olduğu kapalı oy açık tasnif şekilde yapılması gerekirken sınıf başkanı seçer gibi el kaldır, el indir şeklinde yapıldığı oylama, genel kurul aşamasına geçilmesi için yeterli çoğunluğun sağlanıp sağlanmadığı divan başkanı tarafından bilinmeyen, rasgele herkesin kümes gibi ufacık salona alındığı, konuşmalarımızın bazı kişilerce ve mevcut başkan tarafından özellikle provoke edildiği bir genel kurul Çankırı’mıza yakışmadı. Federasyonun mevcut yönetim anlayışına ve zihniyetine yakıştı mı diye soracak olursanız onu da halkımızın takdirine bırakıyorum. Mevcut başkanın ve divanın diğer başkan adaylarına söz hakkı vermemek için kendisini paraladığı, açık oylama yapılması için çırpındığı bir genel kurulu geride bıraktık.
Bayram Polat’ın adaylıktan çekilmesinin ardından seçimin nasıl yapılacağına geçildi. Adayların yeterince oy pusulası bulunmasına, seçim sandığının bulunmasına, kapalı oylama yapılması için tüm şartlar yerinde olmasına rağmen mevcut başkan ve divan açık oylama yapılması için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.
Daha sonra açık oylamaya geçildi. Önce mevcut başkan Adem Can’ı destekleyenler el kaldırsın denildi. Genel kurul sonrası divan başkanının 253 kişinin katıldığını belirttiği genel kurulda birçok kişinin el kaldırdığı oylamada mevcut başkan Adem Can’ın kaç oy aldığı sayılamadı. (Bazı yerel haber sitelerinde ise Adem Can’ın 253 delegenin katıldığı seçimde 400 oy aldığı yönünde haberler yayınlandı.)
Diğer Aday Murat Kaymak ise 18 oy aldı.
Genel kurul yeter sayısının sağlanıp sağlanmadığı ise (yani toplam 500 delegenin yarısından bir fazla 251 kişi) seçim sonrası bazı delegelerin itirazları sonunda ve adaylıktan çekilen Bayram Polat’ın divan başkanına yeterli çoğunluk sağlandı mı sorusuyla belirlendi. Bu soruya divan başkanının verdiği cevap ise “Bana sağlandı dediler” oldu. Bayram Polat’ın “Olur mu öyle şey sen divan başkanı olarak kontrol etmedin mi ?” sorusu üzerine divan başkanının katılanların isimlerinin karşısındaki imzaları tek tek saymasının ardından belirlendi. İmzaları içinden sayan divan başkanı genel kurula 253 kişinin katıldığını söyledi.
Baştan sona kadar tam manasıyla trajikomik olayların yaşandığı, Çankırı’ya yakışmayan bu genel kurul tarihe geçecek, anılara konu olacak olayların yaşanmasının ardından son buldu.
Kendisinden başka hiçbir adaya, gençlerine tahammülü olmadığını gösteren mevcut Başkan Adem Can yapılan genel kurulla Çankırı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı olarak görevine devam etti.

ÇANFED GENEL KURULU SINIFTA KALDI!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 9 sene önce

    bende oradaydım delege olmayanlar bile oy kullandı. yani dışardan geçen bi adamı çağırsanız oda oy kullanacaktı. el kaldırarak açık oylama yapılarak genel kurul nasıl olur ?

    Cevapla
Bizi Takip Edin