Çankırı’da çiftçilere 3800 adet kuşburnu fidanı dağıtıldı

featured
service

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projeleri” kapsamında Çankırı Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan “Çankırı’da Kuşburnu Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” ile 2021 yılı sonbahar döneminde 3.000 Adet, 2022 yılı Sonbahar döneminde 800 adet olmak üzere toplam 3.800 Adet sertifikalı “Yıldız” çeşidi Kuşburnu fidanı çiftçilere teslim edildi.

Kuşburnu meyve bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimize  %75 hibe destekli %25 çiftçi katkılı olarak sunulan proje kapsamında; gerekli olan bilgilendirme toplantıları yapılmış ve görsel anlatımlarla çiftçiler sahada eğitime tabi tutuldu.

İlimiz köylerinde projeye toplam 22 çiftçi başvuru yaptı. Projeye başvuran 22 kişiden alınan talepler doğrultusunda uygun görülen toplam 31,5 dekar arazi için 3.800 adet fidan üreticilerimize dağıtılarak dikimleri gerçekleştirildi.

Sonraki süreçte proje ile tesis edilen kuşburnu bahçelerinin; ekonomik getirisi olan, verimli, sağlıklı bahçeler olarak devam etmesi için gerekli kontroller ve bilgilendirmeler Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılmaya devam edeceği bildirildi. Pazar imkânları ve talepler doğrultusunda kuşburnu yetiştiriciliğinin yaygınlaşacağı da düşünülüyor.

Çankırı’da çiftçilere 3800 adet kuşburnu fidanı dağıtıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin