Çankırı’da katı atıktan elektrik enerjisi üreten tesis açıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇANKIRI Yerel Yönetimler Çevre Hizmetleri Birliği ile Pelitözü Enerji Üretim A.Ş. ortaklığı çerçevesinde inşaatı tamamlanan “Katı atıktan elektrik enerjisi üretim tesisi” açılışı gerçekleştirildi. Tesisten, Çankırı ve ilçelerinin atıklarının depolanarak yıllık 10 milyon 920 bin kWh elektrik enerjisi üretimi yapılması hedefleniyor.

Yukarı Pelitözü köyü yakınlarında hizmete giren tesis için düzenlenen açılış programına Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Pelitözü Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Çetin, ilçe belediye başkanları ve kurum yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Pelitözü Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Çetin, yıllık 10 milyon 920 bin kWh elektrik enerjisi üretimi yapılmasını hedeflediklerini söyledi. Çetin, “Burada hem çöp dağları oluşturmayacağız hem de çöpten elektrik enerjisi üreterek ülkemize maddi kaynak sağlayacağız.” dedi.

“6 senedir bir hayalimiz vardı” diyerek konuşmasına başlayan Çankırı Yerel Yönetimler Çevre Hizmetleri Birliği Başkanı Şakir Kaymak, “Çevre birliği olarak hem köylerimizin, hem ilçelerimizin, hem Çankırı merkezin katı atıklarını vahşi depolamadan kurtararak, düzenli depolama sahamıza getirip burada düzenli bir şekilde depolamasını yaparak buradan da bir enerji elde ederek bir katma değer oluşturma hayali ile hem ülkemize bir katma değer hem de ilçelerimizi çöp dağlarından kurtarmak  istiyorduk.  Bununla ilgili çeşitli toplantılar yaptık ve bir noktaya geldik.” dedi.

Kurulan tesisin gelirinin  %28’inin birlik olarak alınacağını da belirten Kaymak, “Buradan da birliğimiz bir gelir elde ederek, ilçelerden getirilen katı atıkların getirilmesindeki maliyeti de bir şekilde karşılamış olacak” dedi.

Faaliyete geçen tesisin Çankırı açısından önemli bir kazanım olduğunu dile getiren Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Çankırı Belediyesi olarak her gün 70-80 ton çöpümüzü buraya naklediyoruz. Dünyada en büyük savaşlar enerji yüzünden çıkmakta. Türkiye’mizin de en büyük cari açığı netice itibariyle enerjiden kaynaklanıyor. Bu tesis onun için büyük şeyler ifade ediyor. İlimize de büyük bir katma değer sağlayacaktır. Emeği geçenlere onun için teşekkür ediyorum.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yenilenebilir enerji konusunda hem Çankırı’da hem Türkiye’nin birçok ilinde ve ilçesinde çok önemli yatırımların olduğunu söyledi.

AK Parti’nin, son 18 yılda kilovatsaat bakımından yenilenebilir enerjiyi 4 kat büyüttüğünü belirten Akbaşoğlu,  “Bunlara daha yenilerini de ilave edeceğiz. Enerji, cari açık konusunda Türkiye’nin çok öteden beri gelen en büyük tutarını ortaya koyuyor. Bu tür yerel anlamdaki hizmetler, aynı zamandaki sismik araştırma gemilerimiz, sondaj gemilerimiz ve onlara eşlik eden diğer unsurlarımızla hem Akdeniz’de hem Karadeniz’de hem de Ege ve Marmara’da, milletimizin milli menfaatlerini, ulusal çıkarlarını her zaman ön plana alan bir yönetimin iradesiyle kararlılığımızı emin adımlarla devam ettiriyoruz.” diye konuştu.  

Akbaşoğlu, yenilenebilir enerji ile cari açığı en aza indirmek istediklerini belirterek, “En son 405 milyar metreküp doğal gaz müjdesi ile milletimiz bir sevince, büyük ümide ulaştı. İnşallah bu müjdelerin kesintisiz bir şekilde devamı olacağından da kimsenin endişesi olmasın. Bu vesile ile gerek yerel anlamda Çankırı’mızda gerek ulusal anlamda enerji politikalarıyla elde edilecek neticelerle cari açığımızı en aza indirmek suretiyle, petrol ve doğal gaz yataklarının daha da keşfi ve kazandırılmasıyla ihraç edebilir noktaya gelme noktasında aydınlık günler hem Çankırı’mızı hem ülkemizi bekliyor. Tesisimizin Çankırı’mıza, ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.  

Vali Abdullah Ayaz da şunları söyledi: “Bizim genelde çöpleri değerlendirme yöntemimiz vahşi depolama usulü. Bundan sonra ilimizde vahşi depolama yönteminden vazgeçilecek. Bu tesis, çöpün ekonomiye kazandırılmasıyla hem belediyelerimizin hem milletimizin hem de memleketimizin fayda göreceği yüz ağartıcı bir tesis olacak. Tesisin bu günlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bunların devamının gelmesi  inşallah atık her çöpün ekonomiye kazandırılması noktasında da tüm belediye başkanlarımızın gereken desteği vereceğine inanıyorum.  Bugün vefat eden doktorumuz olmak üzere bugüne kadar ahirete intikal eden sağlık çalışanlarımız ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Pandemiyle mücadelemiz malumunuz olduğu üzere devam etmekte. Bu konuda da özellikle ilçelerimizde son gördüğümüz manzara çok iç açıcı değildi. Belediye başkanlarımızın da hem kendilerinin örnek olması hem bizlere destek olmasını bugüne kadar olduğu gibi istiyoruz. Biraz daha sabırla daha az kayıpla bu süreci atlatabileceğimize inancım tam.”

Yapılan konuşmaların ardından tesisin açılışı gerçekleştirildi.

Çankırı’da katı atıktan elektrik enerjisi üreten tesis açıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin