Çelikten, e-ticarete dikkat çekti

featured
service

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ÇATSO) Akıllı KOBİ Platformu tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. 

ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten ve yönetim kurulu üyeleri Fahrettin Akyol ve Ejder Erdem,  Çankırı Borsası Başkanı Erdal Aslan, TOBB Çankırı Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Merve Güldür Temeltaş, TOBB Çankırı Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Burak Bulut’un katıldığı programda Akıllı KOBİ platformu ve fırsatları hakkında bilgi verildi.

Uygulama hakkında bilgi veren Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Merve Güldür Temeltaş, platformun KOBİ’lerin dijital dönüşüm üssü olmayı hedeflediğini dile getirdi.

Temeltaş, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa, işinde dijital dönüşümü gerçekleştirmek isteyen KOBİ’ler için hayata geçirilen Akıllı KOBİ platformunu, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel’in katıldığı online bir basın etkinliği ile duyurdu. Akıllı KOBİ, ülkemizde dijital dönüşüm yolunda geniş bir ekosistemi KOBİ’lerle bu kapsamda buluşturan ilk platform olma özelliğine sahip. akillikobi.org.tr adresinden ulaşılabilen platform, içerdiği ürün, hizmet, bilgi ve eğitimlerle KOBİ’lere özel bir dijital dönüşüm üssü olarak hizmet verecek. Akıllı KOBİ’yi ziyaret eden KOBİ’ler ihtiyaçlarını kategoriler ya da sektörler bazında keşfedebilecek, bu ürün ve hizmetleri sunan tedarikçilerle buluşabilecek. Ayrıca KOBİ’ler kendilerini dijitalleşme konusunda test edebilecek, seviyelerini görebilecek, isterse eğitim alabilecek. Böylelikle KOBİ’ler A’dan Z’ye dijitalleşme konusundaki tüm ihtiyacını Akıllı KOBİ platformunda karşılamış olacak” dedi.

“Akıllı KOBİ platformundaki faydalı içerik ve videoların yer alacağı ‘Bilgi Bankası’ sekmesinin Türkiye’nin en kapsamlı dijital dönüşüm bilgi merkezi olması hedefleniyor” diyen Temeltaş, “Bu içeriğe ek olarak Visa desteği ile, ‘KOBİ Akademisi’ sekmesine ‘İşimi Yönetebiliyorum’ KOBİ eğitimleri de dahil edildi. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ve alanında uzmanların yer aldığı 7 başlık ve 47 modülden oluşan eğitim videoları KOBİ’lerin finansal disiplin ve dijitalleşme becerilerini güçlendirmek amacıyla tasarlandı. KOBİ’lerin kapasitelerini güçlendirecek bu eğitimlerin yanı sıra platformun ‘Visa Dünyası ve Ödemeler’ bölümünde ise KOBİ’lerin ödemelerle ilgili ihtiyaç duyacağı tüm bilgiler, kartla ödeme ve kart kabulü olmak üzere iki başlıkta anlatılıyor. Ayrıca bu bölümde KOBİ’ler, finansal kuruluşların Akıllı KOBİ’ye özel ticari Visa kart ve POS kampanyalarına da ulaşabiliyorlar” dedi.

Gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten ise, eski alışkanlıkların bittiğini, dükkanda müşteri bekleme döneminin sona erdiğini aktararak dijital ticaretin geleceğe yön verdiğini söyledi.

Pandemi süresince bunun çok iyi bir şekilde anlaşıldığını ve kendini buna göre yenileyen firmaların bu zorlu günleri çok rahat atlattığını da aktaran Çelikten, “Pandemi döneminde e-ticaret çok arttı. İnsanlar evinden çıkamadı ama kargolar gece-gündüz çalıştı. KOBİ’lerin bu platforma üye olmalarını tavsiye ediyoruz. İnsanlar akşam evinde otururken alış-veriş yapabiliyor. Sabahta evine siparişi geliyor. Burada vitrininizi süsleseniz, dükkânınızı görkemli yapsanız da çok artı faydası kalmadı. Dünyanın geldiği dönüşüm sürecine bizimde entegre olmamız gerekiyor. İlimiz Türkiye ölçeğinde küçük bir il. İnsanların erişimi zor oluyor. Yol almaları mümkün değil. Dünyanın bu değişimine ayak uydurmaları gerekiyor. Biz elimizden geleni yapacağız. Üyelerimizin tamamını ulaşarak dönüşümlerini sağlamaya çalışacağız.” diye konuştu.

Çelikten, e-ticarete dikkat çekti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin