Eldivan’da doğal gaz sevinci

featured
service

Çankırı’nın Eldivan ilçesine kazandırılan doğal gaz için meşale yakma töreni düzenlendi.

İlçe merkezinde düzenlenen törene AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Eldivan Kaymakamı Mustafa Babacan, Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı, Kargaz Genel Müdür Yardımcısı Mevlüt Kara, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik, Kargaz Çankırı İşletme Müdürü Levent Ceran, Kastamonu İşletme Müdürü Burak Kurtoğlu, kurum yetkilileri, siyasi parti ve STK temsilcileri, yetkililer ve Eldivanlılar katıldı.

İstiklal Marşı’mızın okunması sonrasında Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı, “İlçe tarihi açısından doğal gaz hizmetinin kazandırılmasının yanı sıra yine ilçemiz için çok önemli yerlere sahip olan içme alt yapımızda suyu şebekemizi tamamen yeniliyoruz. Şu anda çalışmaları yüzde 99 oranında tamamlanan içme suyu şebekemiz yenilendiğinde vatandaşlarımız daha sağlıklı ve temiz suları musluklarında akıtıp kullanacaklar.” dedi.

Başkan Lafcı, ilçede yapılan çalışmalardan bahsederek şöyle devam etti: “Yine alt yapıda yaşadığımız sıkıntılardan bir tanesi de kanalizasyon şebekemizde tıkanıklık oluyordu. Eski sistem çalışmıyordu, kokular oluyordu. Kanalizasyon çalışmaları da devam ediyor. Bir diğer alt yapı hizmeti olarak da elektrik hatlarının yer altına alınması ve yenilemesi de yüzde 70 oranında tamamlandı. Önümüzdeki günlerde merkez bölgede aydınlatma direklerimizle yeni halini kullanmaya başlayacağız.

İlçemizde gençlerimizin vatandaşlarımızın spor yapmaları için halı saha ve sentetik futbol sahası yapıldı. Vatandaşlarımız kullanmaya başlayabilirler.

Hükümet konağı inşaatı da önümüzdeki aylarda tamamlanacak. Tamamlandıktan sonra kaymakamlığımız yeni hükümet konağına taşınacak. Mevcut hükümet konağı da tamirattan sonra belediyemiz orada hizmet verecektir.

Göreve geldikten sonra yollarlar ilgili sıkıntılarla ilgili çözümler bulmaya çalıştık. Çevre yolumuzun genişletilmesi gerekiyordu. Yaklaşık 6 bin ton sıcak asfalt serimi yaparak yolumuzu genişlettik. İlçe giriş yolumuzu yeniledik bazı çalışmalardan sonra bozulmalar oldu önümüzdeki günlerde tamiratını yapacağız. İlçemizde TOKİ yoktu bununla ilgili işlemleri takip ettik. Çalışmalar başladı. Önümüzdeki yol ağustos ayında TOKİ tamamlanarak teslimi yapılacak. Bu yatırımların toplam maliyeti 100 milyon liradır. Bu yatırımı kısa sürede AK Parti hükümeti sayesinde buraya kazandırdık. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

İlçemize kazandırdığımız her yatırımda her doğal gaz hizmetinin kazandırılması süresi boyunca da bazı kesimler tarafından ‘doğal gaz Eldivan’a gelmez’ propagandası yapıldı. Eğer biz gittiğimizde, ‘ilçe merkez nüfusu 20 binden az, siz doğal gaz alamazsınız, şartlarınız tutmuyor’ dediklerinde geri dönüp gelseydik. ‘İlçenizde OSB yok onun için doğal gaz şartınız tutmuyor’ dediklerinde biz dönüp gelseydik, önümüze çıkan her zorlukta, her engelde mücadele etmeyip de, ‘Zaten bu zamana kadar yapılmamış, bundan sonra da yapılmasa n’olur’ deseydik doğal gazı kullanmıyor, yakamıyor olurduk. Biz bu işe inanmasaydık, doğal gazı yakamayacaktık. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘iman varsa imkan da vardır’ sözünü biz kendimize öncü, rehber eyledik. Biz bu doğal gazı yakacağımıza canı gönülden inandık. Bizlere inan teşkilatımız sayesinde doğal gazımızı ilçemize kazandırdık. İnşallah daha iyilerini de daha iyi hizmetleri de ilçemize görev süremiz boyunca kazandıracağız.

‘Mermeri aşındıran suyun çokluğu değil damlaların sürekliliğidir’ sözünü kendimize rehber ettik. Küçük su damlaları gibi süreklilik kazandırarak engelleri aşarak bu doğal gaz hizmetimizi ilçemize kazandırdık.

Vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak adına, yaşam standartlarını yükseltmek adına ve daha da önemlisi ev ekonomisine katkıda bulunacak doğal gazımızın ilçemize kazandırılmasında bizlere desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’e, Sanayi bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, Grup Başkanvekilimiz Sayın Muhammet Emin Akbaşoğlu’na, milletvekilimiz Eldivan’ın her imdat dediğinde yardımına koşan sayın Salim Çivitcioğlu’na il başkanımız Abdulkadir Çelik’e, Çorum Kargaz Firması sahibi Ahmet Ahlatçı beye, Genel Müdürü Kasım Kahraman’a ve tüm ekibine şükranlarımı sunuyorum.”

AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Arı ve Kaymakam Mustafa Babacan’da doğal gazın ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kargaz Genel Müdür Yardımcısı Mevlüt Kara ise, “Eldivan için tarihi bir gün diyoruz. Ankara’nın bile halen 7 ilçesinde doğal gaz yokken ya da bu sene verilecekken Eldivan’a bugün için doğal gazı arz etmiş olacağız. Şu ana kadar ilçemizde yaklaşık 50 kilometreye yakın hat tesisi yapıldı. Bu tesisin 18-19 km’si Çankırı ve Eldivan arasına tesis edilen orta basınçlı diye ifade ettiğimiz doğal gaz çelik hattı. Türkiye de bu tür işlemlerin örneği çok az. İlkini Eldivan’da gerçekleştirdik. İnşallah önümüzdeki ay biraz daha büyük boyutlusunu Orta için gerçekleştireceğiz. 50 km’lik hattın yaklaşık maliyeti Eldivan’a yapılan diğer işlemlerle birlikte 17 milyon lira civarında. Önümüzdeki yıllarda da bu yatırım devam edecek. Yapılan bu yatırımla ilçedeki tüm konut ve işyerinin yüzde 63’ü doğal gaz kullanabilecek duruma geldi. İlçede şu anda 730 abonemiz var bizim 1500 1600 civarında konutun önünde hattımız mevcut. 730 rakamı hedeflerimizin üzerinde bir rakam. Gaz verildikten sonra bu rakamın daha da artacağını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik de şunları söyledi: “Bugün gerçekten Eldivan için tarihi bir gün. Doğal gaz bizim dönemimiz de Çankırı’ya geldi. Doğal gazın ilk geldiği dönemi hatırlıyorum. Anıt alanında ilk meşalesini yaktığımızda o zamanda ‘Çankırı’ya doğal gaz gelemez’ bunun yapılması imkansız gibi cümleler kurulmuştu.  Aynı şekilde doğal gazı Çankırı ile buluşturduk ve hemen ilçelerimizle de buluşturduk. En son olarak Eldivan ve Orta ilçemizi de bu doğal gaza kavuşturduk. O zaman yine doğal gazın gelmesi, getirilmesi mümkün değil yakılamaz yapılamaz denilen süreçte imkansızı başararak burada belediye başkanlarımızın gayreti ve milletvekillerimizin üstün gayreti ve başarısıyla bu süreci bu şekilde bu alanlara getirdik. Tabi bu kolay olmadı. Alandaki bakanlıktaki görüşmelere bizzat şahit olduk. İstenilince başarılmayacak hiç bir şey yok. AK Partili belediyeler  olarak şiarımız hizmet ve çözüm üzerine. Vatandaşımızın talebi neyse onların konforu ve huzur için de ne yapılması gerekiyorsa her alanda yapıyoruz. İlçenin girişinden itibaren her yer şantiye halinde. Doğal gaz ve altyapı çalışmaları. 31 Mart 2019 tarihinde belediyeyi devraldığımız tarihten itibaren Eldivan’daki ve diğer ilçelerdeki değişimi, dönüşümü gelişimi hep beraber görüyoruz. İnşallah bundan sonrada çalışmalarımızı hep beraber yürüteceğiz. Doğal gazın bütün Eldivan halkına hayırlı olmasını diliyorum.”

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Eldivan için çalıştıklarını belirterek, “Bugün günlerden Eldivan. Eldivan hizmete doymuyor. Eldivan alacağını alacak. İnşallah belediye başkanımız burada yapılanları söyledi ve rakam olarak da 100 milyon TL dedi. Hayırlı uğurlu olsun Eldivan’a helali hoş olsun. Eldivan bun her zaman hak ediyor, Eldivan bunun her zaman üstesinden geliyor. Projelerin hepsini takip ediyoruz hepsini neticelendirmeye çalışıyoruz. Eldivan inşallah altyapı işi bittikten sonra, inşallah üst yapıya da geçecek. Bu üst yapıyla birlikte de Eldivan’da ki farklılığı hep beraber yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

Eldivan için müjdeleri peş peşe sıralayan Çivitcioğlu, şunları kaydetti: “İlçemizin ortasından geçen bir deremiz var ama bu dere gözümüze güzel gözükmüyor. İnşallah 2022’de dere ıslahını da yapacağız. Şahin Tepemizi Ilgaz’a rakip olarak görmüyoruz ama inşallah Şahin Tepesini de hem Çankırı’nın hem de Ankara’nın en yakın piknik ve mesire alanı yapabilmek için de uğraşacağız.

Eldivan ilçemizde Meslek Yüksekokulu var. Burada bulunan öğrenci sayısı 880. Öğrenci sayımız 2022’de inşallah bin 500’e çıkıyor. Bununla ilgili konut çalışmalarımız devam ediyor. TOKİ çalışmalarımız devam ediyor. Beklide yarın diyeceğiz ki bu 94 konutluk TOKİ bize yetmiyor. Yeni TOKİ alanları hepsinin takipçisiyiz. Hepsinin takibiyle beraber eser üretmeyle ilgili de yakın gayretle ilgi gösteriyoruz. Buraya MYO öğrenci sayısı artacak.

Öğrencilerimizin zaman geçireceği alanlara da ihtiyaç var. Bir tane gençlik merkezine ihtiyacımız var. İnşallah gençlik merkezimizi de Eldivan’ımıza kazandıracağız 2022’de. Bura büyüyor, gelişiyor toplantılarımız, faaliyetlerimiz artacak bununla ilgili de büyük bir mekana ihtiyacımız olacak. O mekan da kültür merkezi. 2022’de onun temelini de atıyoruz.

Biz muhalefeti üzüyoruz ama milletimizi sevindirmeye de devam edeceğiz.  Muhalefette yararlanacak doğal gazdan. Bu konuda müsterih olsunlar. Onlarında iş yerlerine evlerine doğal gaz gelecek.  Allah’ın izniyle. İnşallah Orta ilçemizde 1 aya kalmadan bu programı inşa edeceğiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bey’in talimatıyla Eldivan ve Orta ilçemize doğal gaz geldi. Bununda bilinmesini isterim. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından dualarla doğal gaz için ilk meşale yakma gerçekleştirildi.

Eldivan’da doğal gaz sevinci

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin