İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Süt Üreticileri Birliği faaliyetleri yerinde incelendi

featured
service

İlimiz Çerkeş ilçesinde faaliyette bulunan Çerkeş- Atkaracalar-Kurşunlu İlçeleri Süt Üreticileri Birliğinin yapmış olduğu faaliyetler İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman ÇAKIR ve Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Şahin ÇAKIR, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman GÜLER  ve İlçe personeli tarafından yerinde incelendi.

Çerkeş-Atkaracalar-Kurşunlu İlçeleri Süt Üreticileri Birlik Başkanı Murat ERARSLAN tarafından yapılan bilgilendirmede; “Birliğimiz olarak üyelerimize dağıtılmak üzere Avusturya’dan 651 baş Simental ırkı damızlık gebe düve ithal edilecektir. İlk parti olarak 93 baş damızlık gebe düve an itibarı ile elimize ulaşmış bulunmaktadır. Gebe düvelerin tamamının ilimize ulaşmasından sonra test ve karantina işlemleri tamamlanıp, kayıtlarının yapılarak birlik üyelerine dağıtımı yapılacaktır” dedi.

Başkan ERARSLAN; ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanmakta olan kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı kapsamında makine ekipman desteklemesinden otomatik yıkama özelliğine ve dijital tartım üniteli biri 5 ton, diğeri 6 tonluk olmak üzere iki adet süt soğutma tankı aldıklarını, hibeye esas destekleme tutarının 75.000 TL olduğunu, bu tutarın % 50 olan 37.500 TL sinin Bakanlığımızca desteklendiğini de ifade etti.

Günlük mevsimsel olarak değişmekle birlikte yaklaşık olarak 8 ton süt topladıklarını, topladıkları sütü Ankara’da kurulu bulunan Çamlıca firmasına pazarladıklarını söyleyen birlik başkanı ERARSLAN’ın sözlerinin bitiminde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman ÇAKIR; “Bakanlığımızın üreticiyi desteklemek adına birçok karşılıksız desteklemeleri mevcuttur. Burada da olduğu gibi Bakanlığımız desteğince alınan süt soğutma ünitelerini yerinde tespit etmiş olduk. Temennimiz Çerkeş’te 25-30 ton süt toplanması ve akabinde süt işleyen, süt mamulleri üreten bir tesisinde İlçemize kazandırılması nihai hedef olmalıdır. Sizlerden talep geldikçe bu desteklerin devam edeceğinin bilinmesini,  İl Müdürlüğü olarak bu ve benzeri başarılı çalışmalarınızda her zaman sizin ve üyelerinizin yanınızda olduğumuzu ifade etmek isterim. Başarılı çalışmalarınız ve projeleriniz nedeni ile sizleri tebrik ediyor, Hayvanların İlimiz ve Ülkemiz tarımına hayırlara vesile olmasını dilerim.” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Süt Üreticileri Birliği faaliyetleri yerinde incelendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin