İtfaiye Teşkilatı 307 yaşında

featured
service

İtfaiye Teşkilatı’nın 307. kuruluş yıl dönümü dolayısı ile Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde program düzenlendi.

İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında İtfaiye Müdürlüğünde program düzenlendi. Programa Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Harun Çiftçi, Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yusuf Mutlu Genç, Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör, Korgun Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Kozan, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İtfaiye Müdürü İbrahim Uysal yaptı. İtfaiye Müdürü Uysal, itfaiyeciliğin tarihi sürecinden bahsederek Çankırı İtfaiyesi’nin çağın gereklerine uygun olarak yapılanmasına destek verdiği için Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’e teşekkür etti.

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ise, “Canımızı emanet ettiğimiz İtfaiye teşkilatımıza halkımızın güveni tam. Çünkü teşkilatımızın önemli bir standardı var.  İhbar geldikten sonra gündüz vakti 30 saniye, gece vakti ise en fazla bir dakika içerisinde olay yerine hızla hareket edebilen bir İtfaiye teşkilatına sahibiz. Bununla da gurur duyuyoruz.”  dedi.

Başkan Esen, Çankırı İtfaiyesi’nin en kaliteli ve hızlı hizmet veren İtfaiyelerden birisi olduğunun altını çizerek, “2021 yılı başından itibaren 149 yangın, 203 kurtarma, 14 trafik kazası olmak üzere toplam 376 olaya acil müdahale eden Çankırı İtfaiyesi, görüldüğü gibi her yerde ve her zor koşulun içerisinde. Pandemi sürecinin yanı sıra diğer illerimizde meydana gelen yangın ve sel felaketlerinde de seferber ettiğimiz ilk ekip itfaiyecilerimiz. Bu yüzden başarılı müdahalelerinden ve azimli çalışmalarından dolayı itfaiye personelimi tebrik ediyor, bu vesile ile tüm itfaiyecilerimizin İtfaiye Haftasını kutluyorum.” dedi.

Esen, 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden yapılan ihbarlar için Çankırı İtfaiyesi’nin 7/24 teyakkuzda olduğunu belirterek,  itfaiye erlerinin vatandaşlardan gelen yangın, arama ve kurtarma, su baskınları ve diğer doğal afetler gibi konulardaki sıkıntılarını çözmek için hızlı bir şekilde harekete geçtiklerini ifade etti.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi de, “İtfaiye deyince aklımıza ateş geliyor. Günümüzdeki uygulamalarla itfaiye deyince aklımıza can güvenliği geliyor. Canını siper hane eden itfaiyecilere, afet ve olaylarda, milletin derdinde sıkıntısında kendini feda edebilecek olan itfaiye teşkilatına minnettarız. Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak insan sağlığını toplum güvenliği hususlarında bizlerde paydaş olmak için çaba sarf ediyoruz. Bu hususta Yapraklı MYO da itfaiyecilik bölümümüz var. Bizlerle belediyemiz arasında iş birliğimiz arttı, güzel işlere birlikte imza atacağız. Çerkeş’ten Ilgaz’a kadar yoğunluğunun, yangınlarla ilgili güvenliğini sağlama noktasında gelen talebi geri çevirmedik. Üniversitemizin itfaiyesini Çerkeş Belediyesine tahsis ettik. Bu noktada da başta itfaiye teşkilatı olmak üzere diğer birimlere de desteğe her zaman açık olduğumuzu ifade ediyoruz.” dedi.

Vali Abdullah Ayaz ise başarıyla mücadele eden itfaiyecileri kutlayarak, “Canlarını hiçe sayarak gece gündüz, tatil demeden çalışan itfaiye teşkilatının haftalarını kutluyorum. Gelişen dünya riskleri de beraberinde getirdi. Biz öncelikle hem vatandaşın hem olayların zamanla yarıştığı durumlarda teşkilatlarımızın en iyi şekilde donatmak ve eğitmek, müdahaleye hazır durumda olmaları için gayret etmek noktasındayız. İtfaiye yangından, sel, trafik kazasına birçok konuda başarıyla mücadele ediyor. Donanımlı bir itfaiye teşkilatına sahip olduğumuz için çok büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kastamonu Bozkurt’ta sel felaketinde başarıyla görev yapan itfaiyecilere plaket takdim edildi.  İtfaiye yemini okunması ve yaran gösterisiyle program sona erdi.

İtfaiye Teşkilatı 307 yaşında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin