Kızılırmak HES sorunu meclise taşındı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tımarlı Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin araştırılması ile ilgili CHP’li vekiller tarafından meclise soru önergesi verildi. Soru önergesini AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu yanıtladı.

Çivitcioğlu, TBMM’de yaptığı konuşmada, HES’lerin öneminden bahsederek, “Ülkemiz su gücü bakımından önemli kaynakları bulunan ülkelerden bir tanesidir. Dünyada temiz enerji ve geri dönüşümü bulunan, ayrıca çevre kirliliği yaratmayan, havayı kirletmeyen bir enerji olarak bilinen HES’lerin birçok yararı bulunmaktadır. Ülkemiz için bu kadar faydalı ve önemli olan HES’lere karşı halkımız bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip olmayan bazı kişi, lobi ve kuruluşlar tarafından yanlış bilgilendirme ve bunun sonucu HES’lerin yapımına karşı bir tavır almaya yönlendirilmektedir. HES ile akarsularımızdaki sularımızın boşa akması önlenmekte ve bu akış enerjiye dönüştürülerek insanlığa fayda sağlamaktadır. HES’ler, UNESCO ve AB tarafından çevre dostu olarak tanımlanmaktadır. Kuruldukları alanlara yeni istihdam olanakları yaratan HES’ler aynı zamanda o bölgenin kalkınmasına da katkı sağlamaktadır. HES’ler atık oluşturmamakla, bu sayede çevreyi de kirletmemektedir. Ayrıca HES’ler yüksek verim sağlayan yenilenebilir temiz yapılardır. Uzun ömürlüdürler. Ekolojik dengenin koruması ve sürdürülebilmesi için gerekli olan tarım alanları için sulama suyu, doğal hayat suyu, içme suyu, kullanma suyu ve arta kalan su ile enerji üretilmesini hedeflemektedirler.” dedi.

Tımarlı HES ile ilgili bölgede inceleme yaptığını ve ilgililerle görüştüğünü aktaran Çivitcioğlu, “Tımarlı HES Kızılırmak Havzası dahilinde, Çankırı ili sınırları içinde olup DSİ 5. Bölge sorumluluğu alanındadır. Kıymetli CHP vekilimiz Çankırı’ya gitmiş, Kızılırmak’ı dolaşmış. Ama bizler sadece 1 gün Çankırı’ya gidip orada ne oluyor, ne bitiyor deyip, ondan sonra soru önergesi ile buraya gelen insanlar değiliz. Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Türkiye’de nasıl milletvekillerimiz bölgelerinde geziyorsa bizde Çankırı’yı adım adım geziyoruz. Bizler bu bölge ile bilgi sahibiyiz. Konuyu biliyoruz. HES firması ve vatandaşlarla görüşüyoruz.  Kaldı ki dün kardeşlerimiz, muhtarlarımız buradalardı. Olayın özü şudur. Malum iklim şartları nedeniyle yeterli derecede suyumuz yok. Ben o alana en az 10 kez gitmiş biriyim. İnşallah cumartesi günü yine oradayım. DSİ yetkilileri ile beraber bu sorunu çözeceğiz. Orada kardeşlerimizin feryat etmesinin tek sebebi, çeltikle ilgili nisan ayı sonu, mayıs ayı başında yapılacak olan çeltik ekimidir. Sıkıntıları budur. Biz HES ile ilgili görüşmeyi yaptık. Üreticilerle de görüşmeyi yaptık. Hiçbir problem yoktur. Türkiye tarımına, üretimine devam edeceğiz. Çankırı ülkemizin çeltik ihtiyacının yüzde 14’ünü karşılayan bir ildir.” şeklinde konuştu.

Çivitcioğlu’nun açıklamalarına yanıt veren CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ise, “Ben Ankara milletvekiliyim. Türkiye’nin neresinde sorun varsa onunla ilgileniriz. Muhtarlarla ben sürekli ilişki halindeyim. Kendileri beni davet ettiler. Gittim, yerinde inceledim. Sayın milletvekili sık sık oraya gittiğini söylüyor. O zaman bu araştırma önergesine olumlu oy verin birlikte gidelim. Hem muhtarlarımızı hem çiftçi kardeşlerimi dinleyelim. Bakalım siz mi haklısınız, benim somut tespitlerim mi doğru, birlikte karar verelim.” dedi.

Konuşmaların ardından CHP’nin “Tımarlı Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin araştırılması” önerisi yapılan oylamada AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

KIZILIRMAK BELEDİYE BAŞKANI DERT YANMIŞTI

Kızılırmak Belediye Başkanı Bayar Soysal, şubat ayı başında gazetecileri makamında ağırlayarak, geçen yıl ilçede faaliyete giren elektrik üretimi yapan Hidroelektrik Santralinin (HES) çeltik tarımına büyük zarar verdiğini söylemişti.

Soysal, HES ile ilgili çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetmişti: “Kızılırmak’taki suyu bizim buradan aldılar, 30 km ileri götürdüler Karaömer köyümüzün orada bir havuz yaptılar. Burada elektriği üretip oradan suyu tekrar Kızılırmak’a verdiler. Sıkıntı şu, nehirde su zaten düşük, bu HES 30 km’lik alanı kuruttu. Bu 30 km’lik alanda 60 bin dönüm çeltik ekimi yapılıyor. Bu ekim alanında su olmadığından çok sıkıntı çekiyoruz. Çeltik ilk ekiminde yoğun su gerekir. Bu suyu alamazsak çeltik ekilmiyor. Bu HES suyu bize vermiyor. Biz her yere gittik bir türlü çözemedik.

Bu adamlar elektrik ürettiği yerdeki havuzda bir kanal yapmışlar buradan İskilip, Bayat’a su götürüyor. DSİ ile bu şekilde sözleşme yapmışlar. Adamlar bu yaptığı sistemle ‘tarıma su veriyorum’ diyorlar birde. Bizde hiç su kalmayacak. Devlet buraya yatırım yapmış, ama bu HES ile ne bize ne diğer yerlere su kalmayacak. Üretilecek elektrik çok düşük bir üretim. Tarım arazisini betona dönüştürdüğü alan 2 bin dönüm. En verimli tarım topraklarında 2 bin dönüm betonlaştırıldı bu HES için. Bizim ilçemizden 45 km geçiyor Kızılırmak ama 30 km’si HES yüzünden bitti. Şu anda su zaten az. Buraya HES’e ruhsat verilmesi bir hata. Hatayı kimse kabul etmiyor. İlçenin en büyük sorunu bu.”

Kızılırmak HES sorunu meclise taşındı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin