Koronavirüsten 282 vatandaşımız hayatını kaybetti

featured
service

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kent genelinde koronavirüsle ilgili yaşanan son gelişmeleri basın mensuplarıyla paylaştı. Vali Ayaz, “Bugüne kadar koronavirüsten 282 kişi yaşamını yitirdi. Hastanede doluluk oranımız yüzde 50’lerde. Koronavirüs tedbirlerine uymayanlara ise toplamda 2 milyon 249 bin 624 lira ceza yazıldı.” dedi.

Valilik Toplantı Salonu’nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Ayaz, vaka sayılarında bir azalma yaşandığını söyledi. Ayaz, “Son dönemde fark ediyorsunuzdur bunu, vaka sayılarımızda bir gerileme mevcut. Bu hafta onun yansıması hastaneye de oldu. Vaka sayılarındaki gerileme hastaneye daha geç yansıyor. Ülke genelinde de bir gerileme mevcut ama biz il olarak yeni dalgada çok kötüleşmemiştik. Önümüzdeki süreçte tedbirlere devam etmemiz gerekmekte. Ev ziyaretlerine bir süre daha ara vermeliyiz. Vatandaşlarımızdan en büyük talebimiz o. 65 yaş üzeri hasta sayımızı bir türlü düşüremiyoruz. Vaka sayılarındaki düşüşe göre 65 yaş üzerindeki vaka sayılarının düşüşü daha az.” dedi.

Vali Ayaz’ın konuşmasından öne çıkan önemli satır başları şöyle:

“Gençlerimiz büyüklerimizi hasta ediyor. Bu hem vefat sayımızı hem de hastanedeki yükümüzü artırmakta. Onun için tekrar söylüyoruz lütfen bir süre daha büyüklerimizi ziyaretimizden uzak duralım. Akşamları sokağa çıkma kısıtlaması var, hafta sonları da var, bir süre daha devam edecek.  Yine de vatandaşlarımızdan bir süre daha kalabalık ortamlardan uzak durmayı, tedbirleri bırakmamayı ve misafirliğe gitmemelerini işitiyoruz.  

Kalabalık ortamlardan uzak durulması en önemli beklentimiz. Son tedbirlerinde meyvelerini ilimizde de ülkemizde de gördük. Onu için genel durum iyi. Önümüzdeki haftalarda daha da iyi olacağını ümit ediyoruz. Bunu biz birkaç defa tecrübe ettik iyileşme yolunda iki ayda geldiğimiz yolu iki hafta geri gidebiliyoruz.  Hastalığın öyle bir özelliği var. İki ayda düşürdüğümüz vaka sayısı iki haftada eski haline dönebiliyor. Yaylım hızı çok yüksek. Onun için tedbirleri bıraktığımız anda tekrar aynı durumla karşı karşıya kalabiliriz. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasında katı bir denetim yaptık. Genel anlamda bir sakinlik var. Bu hafta hem jandarma hem de emniyet marifetiyle denetimler yaptık. 45 vatandaşımıza sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal ettiğinden dolayı ceza uygulamak zorunda kaldık. Denetimler devam edecek.

Her haftaya salgın koordinasyon toplantısıyla başlıyoruz. Bize vaka getiren her noktayı her açığı tıkamak genel amacımız bu. O şekilde de analizler yapıyoruz. Genelde 3 aydır her çıkan pozitif vakamızla arkadaşlar görüşüyorlar. Hastalığı nereden kaptığını değerlendirmek içi. Bazen kişiler emin oluyorlar. Bazen de tahminleri oluyor. Bu şekilde analizler yaparak iş ortamına yönelik tedbirler geliştirmek gayretinde olduk. Aile içi bulaş birinci sırada ama yüzde 48’lerden en son 37’lere bir gerilemesi oldu. Her hafta bu oranları görüyoruz. Çarşı- Pazar 3. Sıradaki yerini devam ettiriyor. Vatandaşın tahmini onun için sokağa çıkma kısıtlamasını uyulmayla ilgili olarak hem marketlerde HES kodu denetimizi oldu. Bir günde bin 532 kişinin HES kodunu kontrol ettik. Herhangi bir ihlalle de karşılaşmadık. Bu tip farklı denetim yöntemleri geliştirme gayretinde oluyoruz. 2021’in 2020’den iyi olmasını hem bizim hem dünyanın temennisi. Hem ilimiz için, hem ülkemiz için, hem tüm insanlık için öyle olur. Süreç bitmedi bu durumu daha önce yaşadık ilimizde vaka sayılarının çok düşük seyrettiği durumlar oldu. İyileşme yolunda kat ettiğimiz mesafeyi kötüleşme yolunda çok hızlı bir şekilde gidiyoruz.  Tedbirleri elden bırakmaya şuan için hiçbir tahammülümüz yok. İnşallah önümüzdeki hafta aşılama çalışmaları başlar. Orada belirli bir sayıya ulaştıktan sonra bir rahatlamanın olması en büyük temennimiz.

TOPLAM VEFAT SAYISI 282 OLDU

Bugüne kadarki toplam vefat sayısı 282. Son toplantıda 226 olarak açıklamıştık. Hastanedeki doluluk oranı yüzde 50’lerde. İyiyiz. Vaka sayılarındaki düşüş hastaneye bu hafta yansıdı diyelim. Hastanede şu anda yatanlar çoğunlukla hastalığı 10-15 gün önce kapmış olanlar.  Onun için vakalardaki düşüş hastaneye daha geç yansıyor. Bugüne kadar hiçbir sorunumuz olmadı hastaneyle ilgili. Hiçbir vatandaşımızı ne serviste ne yoğun bakıma alamayacak duruma gelmedik çok şükür. Ama kurban bayramından sonra sınırları test ettik, korkuyu gördük, o endişeyi yaşadık ama şu an çok şükür iyi durumdayız. önümüzdeki günlerde daha iyi olmasını bekliyoruz şu anki gidişat ona doğru.

Arkadaşlarımız bana aşı olabilirsiniz dedikleri gün aşı olacağım. İlimize gelecek ilk parti aşıların tamamı sağlık çalışanlarımıza yapılacak. Ben dahil hiç kimseye sağlık çalışanlarımız aşılanmadan aşılama yapılmayacak. Bende sıramı bekleyeceğim. Benim aşı ile ilgili herhangi bir çekincem yok. Bilime de inanıyorum bilim insanlarımıza da inanıyorum. Şahsi hiçbir tereddüdüm yok. Sağlık çalışanlarımızdan sonra ikinci aşamada riskli sektörde çalışanlarımızla devam edecek aşılama çalışmaları.  Sağlık bakanımızda söyledi insanları zorlayamayız ama temennimiz o dur ki insanlarımızın aşı olmaları. Aşının yan etkilerinden bahsediliyor ama kovidin yan etkisi yok doğrudan etkisi var. Koronanın etkilerini bugüne kadar yakından hepimiz gördük. Etrafımızda korona olmayan veya vefat etmeyen kimse yok. Hepimizin tanıdığı insanlar bu virüsle hastalandılar, hayatlarını kaybettiler. Ben iki taraftaki riskleri karşılaştırdığımda kesinlikle aşı olunmasını çok daha makul, mantıksal buluyorum. Benim sağlık bakanlığımız, sağlık çalışanlarımıza itimatım tam, o konuda hiçbir tereddüdüm yok.

Bugüne kadar koronavirüs tedbirlerine uymayanlara 2 milyon 249 bin 624 lira ceza yazıldı.”

Koronavirüsten 282 vatandaşımız hayatını kaybetti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin