Vali Ayaz: Bilimsel temelden yoksun iddialara inanmayın

featured
service

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kent genelindeki koronavirüsle ilgili son gelişmeleri açıkladı. Vali Ayaz, “Sosyal medyada yazılmış olan, bilimsel temelden yoksun iddialara açıklamalara, hikayelere vatandaşımız inanmasın. Ortada bilimin yaklaşık bir buçuk yıldır ortaya koyduğu çalışmalar, veriler var.” dedi.

Valilik Toplantı Salonu’nda basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Ayaz, yeni normalleşme sürecinde beklenen vaka artışlarının yaşandığını söyledi.

Vefat sayısının da arttığını belirten Vali Ayaz, “Önümüzdeki süreçle ilgili beklentimiz, herhangi bir şekilde hastaneye yatış ve yoğun bakımlık olma ve vefat sayılarımızla eskiye oranla çok altında kalacağını ümit ediyoruz. Çünkü riskli olduğunu değerlendirdiğimiz vatandaşların önemli bir kısmı aşılanmış durumda. Son toplantımızdan bu yana yaklaşık 30 günlük süre içinde 6 vatandaşımızı daha kaybettik. 419’du 425 oldu vefat sayısı. Şu anda hastanemizde 17 hastamız var koronavirüs sebebiyle tedavisi devam eden. 11 hastamız serviste, 6’sı yoğun bakımda. Maalesef yoğun bakımdaki hastalarımızdan 4’ü entübe. Yoğun bakımda yatan hastaların da en küçüğü 61 yaşında. Serviste yatan en genç hastamız da 38 yaşında.” dedi.

Ayaz’ın konuşmasından öne çıkan önemli satır başları şöyle:

“Tekrar şunu ifade ediyoruz ki şu anda tedbirleri bırakmak için çok erken. Şu anda başka bir çare yok. Tedbirlere devam ama aşı en önemli konu. İster istemez artık ekonomik olarak da sosyal olarak da psikolojik olarak da vatandaşın yeni tedbirlere çok tahammülü yok. Onun için bunların yeniden gelmemesi adına yapılabilecek en önemli adım da aşı. Vatandaşlarımızın ivedi olarak aşı olmalarını istiyoruz.

İlimizde bu sayıyı muhakkak belli bir seviyenin üzerine çıkarmalıyız ki toplumsal bağışıklıktan söz edebilelim. Bu memleket meselesi, şu anda ilimizin de en önemli meselesi bu. Bugüne kadar 192 bin 309 doz aşı yaptık. Birinci ikinci ve üçüncü doz. İkinci dozda ilerleme var. Yüzde 50 birinci doz uygulamamız da yüzde 69,8 ama bu henüz yeterli değil.

Hastalığın toplumda gidecek yeri kalmayana kadar salgın devam edecek. Bu rakamlar bile hastanede yatan 17 hasta önümüze getirmiş durumda. Bizim denetimlerdeki amacımız ceza yazmak değil. Biz rehberlik, ikaz, uyarı, farkındalığın artırılması adına denetimleri yapıyoruz. Şunu da ifade ediyoruz, önümüzdeki haftadan itibaren bu ceza yazma işlerine biraz daha ağırlık vereceğiz. Çünkü tedbirleri bırakmak için şu anda çok erken. Önümüzde daha görünen uzun bir yol söz konusu. Şu anda aynı trend devam ediyor, ilçe ve köylerdeki vaka sayısı merkezdekinden daha fazla bu da ilçe ve köylere yönelik yoğun hareketin bir sonucu. Bu konuda sosyal medyada yazılmış olan bilimsel temelden yoksun iddialara açıklamalara, hikayelere vatandaşımız inanmasın. Ortada bilimin yaklaşık bir buçuk yıldır ortaya koyduğu çalışmalar veriler var. Bununla ilgili olarak hem ülkemizde hem dış basında yayınlanmış çok sayıda rapor var. Bunlara ulaşım mümkün. Bunlar varken temelsiz açıklamalara itibar edilmesi bizleri üzüyor.

Sağlık bakanımız açıkladı, vakaların yüzde 87’si aşı olmayanlar dedi. Hastaneye yatanların yüzde 95’i aşı olmayanlar. Bizdeki durum da aynı şekilde.”

Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Vali Ayaz: Bilimsel temelden yoksun iddialara inanmayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin