67 vatandaşımız daha vefat etti

featured
service

ÇANKIRI Valisi Abdullah Ayaz, düzenlediği basın toplantısında, kent genelindeki koronavirüsle ilgili son gelişmeleri paylaştı. Vaka sayılarında artış yaşandığını belirten Vali Ayaz, bugüne kadar 226 kişinin koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiğini söyledi. 

Vali Ayaz, Valilik toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi.  Vali Ayaz’a Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve Sağlık Müdürü Hüseyin Sarıkaya eşlik etti.

Toplantıda konuşan Vali Ayaz, Covid-19 salgınının ilimizde istenmeyen bir noktaya geldiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı’nın ortak vaka sayılarını da açıkladığına dikkat çeken Vali Ayaz, “Bu açıklanan sayılar halkımıza bir fikir vermiştir. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de vaka sayıları artıyor. Özellikle son iki haftadır yine yüksek bir yükseliş trendiyle karşı karşıyayız” dedi.

Vatandaşlarımızdan tedbirlere riayet ve biraz daha sabır beklediklerini belirten Ayaz şunları söyledi; “Biraz daha sabırlı olmalıyız. Şu önümüzdeki bir buçuk ayı daha az temas daha az hareket daha az sosyalleşmeyle birleştirirsek daha az kayıpla atlatacağımızı düşünüyoruz. Sizlerin de malum olduğu üzere bir sağlık çalışanımızı daha maalesef kaybettik. Ben tekrar kendisine burada huzurlarınızda rahmet diliyorum. Doktorumuz 46 yaşındaydı. Bu çok üzücü bir durum. Malumunuz iki hafta önce 45 yaşında bir hemşiremizi kurban verdik. Daha önce 42 yaşında ambulans şoförümüz de koronavirüse maalesef yenik düştüler. Onun için hem vatandaşlarımızın kendi sağlığı hem sevdiklerinin hem sağlık personellerimizin sağlığı için lütfen dikkat edelim. Tünelin sonunda ışığın göründüğünü inşallah az bir zamanın kaldığını düşünüyoruz.

HASTALARIMIZIN ÇOĞU 55-65 YAŞ ARALIĞINDA

Her yaş grubundan hastalarımız var ama yoğunluk orta bölgede; 55-65 yaş aralığında çok hastamız var. Bu, istemediğimiz bir tablo. Zaten bizi korkutan da sağlık sistemimizi zorlayan da bu. Hastaneye yatma oranı yükseldikçe maalesef zorlanıyoruz. Hastanemizin doluluk durumunda hiçbir problemimiz yok. Şu an için ihtiyacı karşılayabilecek durumdayız ama her kapasitenin bir sınırı var. Bunu sağlık Bakanımız da ifade etti. Bu kapasitenin zorlanmaması adına hepimizin dikkatli olması gerekmekte. Vakaları belli bir düzeyde kontrol altında tutalım.

İLİMİZDEKİ VEFAT SAYISI 226’YA YÜKSELDİ

En son toplantıda vefat sayısını 159 olarak verdiğimi hatırlıyorum. Maalesef o zamandan bu zamana vefat sayımız 159’dan 226’ya yükseldi. Şu anda Çankırı genelinde koronavirüs sebebiyle kaybettiğimiz vatandaş sayımız 226. O zamandan bu zamana 67 vatandaşımızı daha maalesef korona virüse kurban verdik. Bu tablonun korkutuculuğunun da en büyük göstergesi. Tekrar söylüyoruz işin hafife alınacak bir tarafı yok. Gerçekten dediğim gibi tablo her geçen gün ağırlaşmakta onun için tekrar aşılar gelip biz aşılama çalışmalarına başlayana kadar vatandaşlarımızdan sabır istiyoruz. Yeni tedbirlerin bir miktar daha faydalı olacağını düşünüyoruz. İnşallah önümüzdeki haftadan itibaren yeni uygulanan kısıtlamaların meyvelerini görmeye başlarız ama bu süre içerisinde hepimizin üzerine düşen, azami dikkat.

VAKA SAYILARIMIZIN DÖRTTE BİRİ 65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARIMIZDAN OLUŞUYOR

Ben sosyal medya üzerinden yaptığım açıklamada da ifade etmiştim. Hastalarımızın neredeyse 1/4‘ü 65 yaş üzeri vatandaşlarımız oluşturmakta. Buda bizim hem kayıp sayımızı arttırıyor hem de hastaneye yatma oranımızı arttırıyor. Bir kere daha ifade ediyoruz; büyüklerimizi koruyamıyoruz. Büyüklerimizi de gençler korumuyor. Maalesef her ne kadar hareketleri son kısıtlamalarla biraz daha azalsa da maalesef torunları, çocukları, komşuları sebebiyle büyüklerimiz enfekte olmaya devam ediyorlar. 50-65 yaş arası hasta grubu da toplam vaka sayımızın çok ciddi bir sayısını oluşturmakta. İlçelerimiz ile ilgili sıkıntılardan bahsetmiştik. İlçeleri biraz toparladık. Ama maalesef ağır durum devam ediyor. İlimizin TUİK verilerine göre nüfusunun %15 den fazlasını 65 yaş üzeri vatandaşlarımız oluşturmakta. Bu Türkiye ortalamasının yüzde 6 üzerinde. Buda ilimizin riskini arttırmakta dediğim gibi tüm vatandaşlarımızdan özellikle gençlerimizden dikkatli olmalarını bir kere daha istiyoruz.

VERİLEN İLAÇLARI KULLANMADA EN UFAK BİR TEREDDÜTÜNÜZ OLMASIN

Bir diğer konu da; Hastanedeki arkadaşlarımızın da gözlemlediği, verilen ilaçların kullanılmadığı. Verilen ilaçların kullanılmasında en ufak tereddütünüz olmasın. Vatandaşların bu ilaçları kullanmadığı, böyle olunca durumu iyi olduğu için eve gönderilen, 3 gün sonra ciğerleri tutulmuş olarak hastanemize gelen vatandaşlarımızla karşılaşıyor arkadaşlarımız. Sağlık Bakanlığında Bilim Kurulu var. Bu işin uzmanları var. Onlarca insan bir araya geliyor. Bunca ayın tecrübesiyle yaklaşık 7-8 aylık bir tecrübeyle hangi ilaçların kullanılacağıyla ilgili olarak kararlar alıyorlar. Sürekli olarak gelişmeler takip ediliyor. Bunlara rağmen televizyonlarda, sosyal medyada izlediklerinden dolayı vatandaşlarımızın kendilerine verilen ilaçları kullanmaması gerçekten üzücü. Bu da tabloyu ağırlaştırıyor. Ciğerlerinde herhangi bir problem yokken testi pozitif çıkmış olarak ilaçları verilip, evine gönderilen vatandaşlarımız 3-5 gün sonra ciğerleri tamamen tutulmuş halde durumu çok daha ağır, artık hastaneye yatıp oksijen desteği alması gerekir bir halde tekrar bize dönüş yapıyor. Bir kere daha uyarıyoruz. Vatandaşlarımız lütfen doktorlarımıza güvensinler! Arkadaşlarımız bu konuda uğraş veriyor. Tüm dünyadaki gelişmeleri takip ederek, hangi ilaçların kullanılacağına karar veriyorlar korona virüsün tüm dünyada herhangi bir tedavi ilacı yok. Bütün ülkeler bu hastalığı iyileştiren farklı ilaçları kullanarak bu günlere kadar geldiler ve devam ediyorlar. Hemen hemen tüm dünyada kullanılan ilaçlar da aynı. Vatandaşın bu konudaki çekincesi hem kendileri hem bizim için çok ağır bir tabloyu ortaya çıkartıyor. Bu güne kadar iyileşenler, yoğun bakımdan çıkanlar o ilaçlar sayesinde iyileşti.”

Vali Ayaz’ın gazetecilerin sorularını yanıtlamasının ardından toplantı sona erdi.

67 vatandaşımız daha vefat etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin