Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları Coşkuyla Gerçekleştirildi

featured
service

Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları 12 Mayıs 2015 Salı günü Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde sabah namazı sonrası çorba ikramı ile başladı.

İl Müdürleri ve STK Temsilcilerinin de katıldığı programda Sayın Valimiz Vahdettin Özcan vatandaşlara çorba ikram etti.

Ahilik Haftası Çankırı’da Kutlandı

Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları Coşkuyla Gerçekleştirildi

Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları Belediye Meydanı’nda coşkulu bir şekilde Gerçekleştirildi.

Programa Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Milletvekili Hüseyin Filiz, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Halkbankası Ankara 1. Bölge Koordinatörü Murat Yarımoğlu, Vali Yardımcıları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, Daire Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Gümrük ve Ticaret İl Müdürü Şükrü Karaaslan, Ahilik ve Yaran Kültürlerinin tanıtılması, geleneklerin ilke ve özelliklerinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiği için Ahilik Haftasının kutlandığını belirtti.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, “Ahilik, kendi ticari çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan, yani müşterisine “ben siftah ettim komşum daha siftah etmedi” diyerek, müşterisini komşusuna yönlendiren esnaf tipini oluşturan bir kurumdur” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı İrfan Dinç, “28. Ahilik kutlamaları esnafımıza, halkımıza, Çankırı’mıza hayırlı olsun” diyerek, bu kültürün yaşatılmasında ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti.

Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, “Bugün burada gerçekleştirmiş olduğumuz Ahilik Haftası nedeniyle Tüm hemşehrilerimin Ahilik Haftasını kutluyorum.” diye konuştu.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan ise, Çankırı’ya geldiği günden bugüne Çankırı’da 5. kez Ahilik Haftası Yaran Kutlamalarına katıldığını belirterek şu bilgilere yer verdi.

Vali Özcan’ın “28. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları” Konuşma Metni

Kıymetli Esnaf ve Sanatkârlarımız,

Anadolu’nun yüreği sevgi ve merhamet duygularıyla yoğrulmuş değerli Yarenleri,

Saygıdeğer Hanımefendi ve Beyefendiler,

Çok kıymetli Basın Mensupları,

Bu bereketli toprakların kardeşlik, bütünlük ve hoşgörü iklimini tesis eden, toplumsal dokumuzun temelini oluşturan “Ahilik Geleneği” ve “Yaran Kültürü”nü yaşamak ve yaşatmak amacıyla düzenlediğimiz “28. Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları” programına hepiniz hoş geldiniz.

Kültür coğrafyamızda varlığını13.yüzyılın ilk yarısından günümüze değin devam ettiren, Türk milletinin köklü geleneklerinden biri olarak bugünlere ulaşan “Ahilik Geleneği” ve “Yaren Kültürü”ne, bu kıymetli değerlere, onları yaşayarak sahip çıkıyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Ahilik geleneği; sanat, ticaret ve diğer mesleki alanlarda güzel ahlakı, yardımlaşmayı, sevgi, saygı ve hoşgörüyü öne çıkarmaktadır. Ahiliğin ana gayesi; zengin ile fakir, çalışan ile işveren, halk ile devlet arasında sağlam ilişkiler kurarak sosyal adaleti gerçekleştirmek ve insanımızın manevî dinamiklerini zenginleştirerek ahlaklı bir toplum düzeni oluşturmaktır. Bir yandan dünya ile bütünleşme çabalarını sürdürürken, diğer yandan da milli kimliğimizi oluşturan değerleri muhafaza etmeye çalışan Ahilik Kültürü’nün taşıdığı evrensel değerler, bugün tüm medeni uygarlıkların ortak hedefleri arasındadır.

Bir toplumda manevi değerler korundukça ticari hayatın canlılık kazanacağına inanan ahiler yüzyıllar boyunca esnaflar arasında birlik,  beraberlik ve dayanışmayı devam ettirerek bu geleneği sürdürmüşlerdir. Bu noktada Ahilik çevresinde oluşan kültürel değerler Çankırı’mızda yaren meclislerinde yaşamaya, hayat bulmaya devam etmektedir. Yarenliğe hep birlikte sahip çıkmalıyız ki,  onu bu kültürün merkezi Çankırı’mızdan, tüm Türkiye’ye ve dünyaya duyurmuş olalım.

Kıymetli konuklar,

Çankırı denildiğinde akla ilk gelen ve önem arz eden kültürel sembolümüz elbette ki Yaren Kültürü’dür. Bu kültür korunmaya, araştırılmaya ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmeye ivedi olarak ihtiyaç duymaktadır. Yarenlik ve yarenliğin doğuşu, tarihi, gelişimi, etkileri ile yarenliği oluşturan çeşitli unsurların araştırılması gerekmektedir.

Bu amaç doğrultusunda ilimizde somut bir adım atıldı. 2012 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan “Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi” bu yönde faaliyet göstermeye başladı. Şahsım adına bu kurumun mevcut ihtiyaçlara akademik anlamda cevap verecek nitelikte olduğuna inanıyorum. Bu değerli kurum, entelektüel birikimi ve akademik başarısıyla gelecekte bu alanda söz sahibi olacaktır.

Değerli konuklar,

Bu yıl 28’incisi düzenlenen kutlama organizasyonunda emeği geçenlerden başta Belediye Başkanımız İrfan Dinç’e, Ticaret Müdürümüz Şükrü Karaaslan’a, Üniversitemizi temsilen Yaran Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Yrd. Doç.Dr. Kadir Çayır ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz’e, sponsorlarımıza ve aziz Çankırılı hemşehrilerime teşekkürlerimi sunuyor, Ahi Evran’ın doğruluk, cömertlik, sevgi ve saygıdan yana bizlere sunduğu muhabbet ile sizleri saygıyla selamlıyorum. Diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından Çankırı Belediyesi Mehter Takımınca hazırlanan Mehteran gösterisi, Çankırı Yaren Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği tarafından hazırlanan “Turşucu ve Balcı” orta oyunu, Yaren oyunları, Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin folklor gösterisi sunuldu.

Daha sonra Çankırı’da yılın ahisi seçilen Necip Yiğit’e Sayın Valimiz tarafından şed kuşatıldı. Ayrıca hafta nedeniyle düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri ve ayrı meslek dalında hizmet etmiş esnaflara plaketleri verildi ve esnaf kortej geçişi gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

Ahilik Haftası Yaran Kutlamaları Coşkuyla Gerçekleştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 8 sene önce

    Görüyorum ki katılım az olmuş İsterdim ki Bu Esnaf Bayramı tıklım, tıklım olsun hayırlısı AHİLİK Ve YÂRAN HAFTASI Tüm Halkımıza sağlık mutluluk getirsin. Necati ÜLKER ANKARA

    Cevapla
Bizi Takip Edin