Aşılamada 100 bin aşıyı geçtik, kimsede olumsuzluk yaşanmadı

featured
service

Ülke genelinde Afet Eğitim Yılı olarak ilan edilen 2021 yılı kapsamında Çankırı AFAD İl Müdürlüğü tarafından Ahmet Yesevi Cami meydanında eğitim çadırı açıldı. Vali Abdullah Ayaz da eğitim çadırını ziyaret etti.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ziyaret sonrasında gazetecilere Covid-19 aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. İlimizde aşılama çalışmasında 100 bini aştığını dile getiren Vali Ayaz, aşılama grubuna giren yelpazenin genişlediğini ve ilerleyen günlerde daha geniş kitlelere de aşı vurulmaya başlanacağını dile getirdi.

Aşılamada çok farklı bir seviyeye geçildiğini de aktaran Vali Ayaz, “Şu iki üç gündür aşılama oranlarımız iyi. Şuana kadar aşılama konusunda bir sıkıntı da yaşanmadı. Sırası gelen tüm vatandaşlarımız ivedi olarak aşı olmasını istiyoruz. Elimizdeki en güçlü silah şuan için aşı, bu hastalığa karşı” dedi.

Sosyal medya platformlarındaki aşılama ile ilgili yersiz açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini de aktaran Vali Ayaz, “Aşı karşıtlığı olmasını istemiyoruz. Tüm dünyada uygulanan aşılar ülkemizde de uygulanmakta. Güvenlikleri farklı kuruluşlar tarafından teyit edildi. Sırası gelen vatandaşlar lütfen aşı olsunlar.

Mart ve Nisan ayında girmiş olduğumuz sürece aşılama olmadan girmiş olsaydık vaka artışlarında tablo daha vahim olurdu. 65 yaş üstünde vaka sayısı o dönemden sonra aşılama ile birlikte aşağılara doğru düşmeye başladı. Hastaneye gelen vaka sayılarımız artsa da yoğun bakım sayılarımız hiç bir zaman yükselmedi. Bununda en önemli sebebi aşılama.

Hedefimiz Kurban Bayramı’nı vatandaşlarımızın daha rahat yaşaması. Bunun da en önemli anahtarı yüksek aşılama olduğu gözüküyor.’’ dedi.

Çankırı’da aşı karşıtlığı olmadığını ancak yaş grubu düştükçe aşılama oranının düştüğünü söyleyen Ayaz, ‘’ Bu hastalıkta gençliğimize değil aşıya ve tedbirlere güveneceğiz. 65-69 yaş grubunda aşılama yüzde 97, aşağıya doğru inen yaş gruplarında bu oran daha aşağılara doğru iniyor. Aşı bulaşı da engelliyor. Genç arkadaşlar en azından sevdikleri için aşı olmalılar. Bugün itibariyle SGK kaydı olan herkese aşılama açılmış durumda. Gençler en azından sevdikleri için aşı olmalıdırlar.” diye konuştu.

Aşılamada 100 bin aşıyı geçtik, kimsede olumsuzluk yaşanmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin