BEKLENEN RÖPORTAJ!

featured
service

Çankırı’nın Spor yazarı Mehmet Sevdiyar ile görüştük

Çankırıspor’un bu yerlere kolay gelmediğini söyleyen Sevdiyar, Varacağınız tek yer amatör kümedir. Ondan sonra bu dört dörtlük tesisleri ancak halı saha olarak kullanırsınız. Otobüsünüzüde kiraya verirsiniz dedi.

Soru – Öncelikle, 3 ligden çıkış hikayemizi anlatır mısınız?

1999-2000 sezonunda 3. Ligdeydik. O sene grubu ilk üç sırada bitiren takımlar 2 lige yükseliyordu. Tokatspor şampiyon olmuştu, Ankara Demirspor’da 2. olmuştu. üçüncülük için 3 takım mücadele veriyordu. Bu takımlar EGO Spor, Zonguldakspor ve Çankırı Belediyespor’du, Lig bitmeden bir hafta önce EGO Spor ile Zonguldakspor Ankara Ostim Stadı’nda final gibi bir maç yaptılar. Bu maçı eski Fenerbahçeli futbolcu Bülent Uygun’un 35 metreden gol ile Zonguldakspor bu maçı 1-0 kazandı. Çankırı Belediyespor ise deplasmanda Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli takımını eski Beşiktaşlı Hüseyin Demirbay’ın golleri ile 2-1 yendi. Son maçlara girilirken Zonguldakspor, Çankırı Belediyesporun 3 puan önündeydi. Fakat son hafta Zonguldakspor’un maçı yoktu. Her takım bir hafta BAY geçiyordu. O senelerde genel averaja bakılıyordu. Zonguldakspor ile Çankırı Belediyespor’un genel averajları eşitti. Çankırı Belediyespor, son hafta oynayacağı Kırşehir Petlasspor maçını kazanması halinde 2. lige çıkacaktı.10 bine yakın Çankırılının muhteşem desteği ile rakibini Mustafa Yılmaz ve Yasin Koyuncunun golleri ile 3-1 yenen Çankırı Belediyespor tarihinde ilk kez 2. lige yükseldi.

Soru – Bu başarının devamı neden gelmedi? Çankırı Belediyespor neden yıllarca 2. ligden yukarılara çıkamadı?

Çankırı belediyespor, ismindende anlaşılacağı üzere kaynaklarını belediyeden alan, bir nevi siyasi bir takımdı.Siyasetteki her dalgalanma direk olarak takımı etkiliyordu. Takımın kalacak yeri bile yoktu. Hatta koskoca futbol takımı belediyenin en üst katını otel gibi kullanıyordu. Çankırı Belediye başkanının iki dudağına bakan Çankırı Belediyespor maddi olarak hiçbir zaman istikrar sağlayamadı. Çankırı Belediyesinin zaten olanakları kısıtlıydı. Hatta çoğu kişiye göre Çankırı Belediyespor gereksiz ve de Belediyeye kambur olmuştu Her şeye rağmen Çankırı Belediyespor 2.ligde çok başarılı sezonlar geçirdi. hatta ve hatta Sedat Özbağın teknik direktörlüğünü yaptığı dönemler PTT 1.lig için Konya’da Play off maçları oynadı.

Resim1

Soru – Bir takımın başarılısı olması için gerekenler nelerdir?

Öncelikle takımın kendine ait tesislerinin olması gerekir. Sürekli gelirlerinin olması gerekir. Siyasetle bağının olmaması gerekir Çünkü Siyaset insanları ayrıştırır. Mesela Çankırı belediyesi MHP’li olursa takımda MHP’li gibi algılanır ve bunlara ek olarak başarılı bir başkan ve yönetim istikrarlı bir şekilde takıma hük etmelidir. Fakat görüyoruzki son yıllarda bir teknik direktör, koskoca bir kulübe hükmektedir.

Soru – Bir hoca nasıl külübe hükmeder ?

Bu sorunun cevabını Çankırısporun şuandaki bulunduğu konum cevaplıyor. İngiltere’den bir adam geliyor ve Çankırısporu başarısız olduğu halde istifa etmiyor yada gönderilmiyor normalde bir takım başarısızsa ilk olarak fatura teknik direktöre kesilir. Fakat şimdiki Çankırıspor yönetimi başarısızlığının nedenlerini hep başka yerlerde aradı. Mesela külüp başkanı twitter’dan günlerce şafak saydı. Sözde seçimlerde İrfan Dinç kaybedecek, Çankırıspor kazanacaktı. Takımın adı Çankırıspor oldu ama başkanı sayesinde Çankırıspor siyaseti dibine kadar yaşadı. hatta ikinci yarıdaki maçlarımıza siyah formayla çıktık. Siyah forma genelde yas gibi üzüntü uyandıracak hallederde kullanılır ne yazıkki bu forma siyasi bir çekişme için karalara büründü. Takım küme düşüyor ne yapacağız diyeceklerine siyasi işlerle meşgul oldular Düşmemizin nedenleri sadece bunlarmıydı? Peki oynanan futbol hakkında ne diyeceksiniz ? Biz eskiden maçları izlediğimizde kornerlerden, Serbest vuruşlardan, yan toplardan gelen ortalarla muhteşem goller izlerdik. Şimdi maçları izlediğimizde çok afedersiniz sanki kör dövüşü var. Top ortada dönüyor, biraz mücadele birazda becerisi olan takım çok rahat maçları kazanabiliyor. Teknik olarak hiçbirşey kalmadı. Alt liglerde futbol tamamen fizik gücüne indirgendi.Bu nedenle izlediğimiz çoğu maçtan zevk alamıyoruz. tabi bunda futbolcu kalitesinde büyük etkisi var Mesela bir Bekir Hazarımız vardı, Orta sahada Maestro gibiydi, Serbest vuruşlarda ve frikiklerde kaleye mükemmel şutlar atardı. Forvetlere harika ara paslar atardı. Biz 10 senedir, Bekir Hazar veya Erhan Namlı gibi bir orta saha futbolcusu göremedik.   Resim3

Soru – İyi futbol iyi futbolcu ile oynanır diyorsunuz yani ?

Evet, aynen öyle Şimdi alınan futbolcularının çoğunlu düz futbolcular. Mesela bir defans oyuncusunun asli görevi kalesini savunmaktır. Ne zaman ki o defans oyuncusu topa oyuna başarılı bir şekilde sokarsa ekstra bir iş yapmış olur ? Ne yazık ki Çankırı spor’da hiçbir ekstra yok. Attığımız gol sayısına bakıyorsunuz, maç başına yarım golü bile tutturamıyoruz. Demek ki takımımızın en önemli sorunu gol atmak.

Soru – Bunu çözmek için ne yapılması gerekir?

Tabii ki; çok kaliteli forvetlerin olması ilk şarttır. Aynı zamanda bu forvetlere besleyecek orta saha ve kanat oyuncularınada ihtiyaç vardır. Diyelim ki uzun boylu bir forvetiniz var ve maçlardaki formatınıza tek forvet var o zaman yapılacak iş sağ ve sol kanatlara kaliteli oyuncular almak ve onların becerisi ile forveti beslemektir. Maçlarımızı izlediğiniz de bu tür ince düşüncelerinin olmadığını görüyoruz. Tamamen karambole dayanan oyun ve silik bir futbol izliyoruz. Anlık parlamalarla başırı sağlayamayız. Başarı için kadro istikrarı ve kadronun içine en az 5 Çankırılı futbolcunun olması gerekir. Taşıma suyla değirmen dönmüyor. Çankırıspor neden hep dışarıdan oyuncu alıyor, Çankırıspor’da neden Çankırılı futbolcu oynamıyor? Normalde bu soruya klasik olarak verilen cevap alt yapı eksikliğidir. Fakat Çankırıspor’da bunun temel nedeni kişisel egolardır. Başkan ve hocanın istediği adamı alıp istediği adamı gönderdiği bir ortamda Çankırılı futbolcuların olması olanaksızdır. Nitekim Samet Önger, Recep Doğan, Aykut Karaman gibi gençler ihtiras kurbanı olmuşlardır. Çankırılı futbolcu ne kadar çok olursa taraftarın Çankırıspor aideti o kadar çok olur birde yabancı futbolcu Çankırılıya sadece para ve askerliğini ertelemek için gelir. Ne zamanki futbolcuların parası ödenmez, o zaman isyanlar çıkmaya başlar. Çankırılı futbolcu en azından memleket sevgisi ile takımını yarı yolda bırakmaz. Dışarıdan gelen futbolcu ile Çankırılı futbolcunun arasındaki farklar nelerdir? Tabii ki, Öncelikle maliyetleridir. Dışarıdan gelen bir futbolcunun hiç oynamasa askeri maliyeti 30 bin liradır. Kendi futbolcularımıza sözümüz geçer, ama dışarıdan gelen ve çoluk çocuk besleyen profesyonel bir adama, parasını geciktiremezsiniz. Geciktirirseniz karşılığını mutlaka ve mutlaka acı bir şekilde alırsınız.   Resim4

Soru – Peki biz 3. lige düşmekle ne kaybettik?

Herşeyden önce itibarımızı kaybettik, Artık bundan sonra maçlarımız üç haftada bir iddaa’ya girecek bu demek oluyor ki, gelirlerimizin 3’de 2’sini kaybettik. Sene başında TFF tarafından verilen lig katılım payı yarı yarıya azalacak Türkiye Kupasına katılamayacağız ve dolayısıyla Kupadan gelecek tüm gelirlerden mahrum kalacağız. Sonuç olarak gelecek sezon gelirlerinin yarıdan fazlasını kaybetmiş, itibarını kaybetmiş, taraftarı daha da azalmış bir takım izleyeceğiz. Birde futbolcu olayı var. Futbolcular 2. ligdeki takımlara gelmek için can atıyorlar bunu temel sebebi 2. ligde oynayan futbolcuların askerilerinin ertelemeleridir. 3. ligde böyle bir hakları yoktur. Bu nedenle bundan sonra Çankırıspora futbolcu gelmesi dahada zor bir hale gelmiştir. Yapılan tesislere ne diyeceksiniz? Elbette, takımın kendine ait bir tesislerinin olması mükemmeldir, Kendine ait bir otobüsün olması mükemmeldir, Ancak saha sonuçları kötüyse Çankırı’ya eyfel kuleside diksen başarısızlığını taraftara anlatamazsın, Ben o tesislerde sevgi olduğuna inanmıyorum. Eğer bir köşkdede yaşasanız. O köşkte sevgi yoksa orası bir zindandan farksıztır. Birde birbirlerine sımsıkı bağlı gecekonduda yaşayan bir aileyi düşünün o yuvayı cennet yapan sevgidir ve birbirine bağlılıktır. Ne yazıkki bizim takımımızdaki işler pamuk ipliliğine bağlıdır. En ufak bir sarsıntıda darma duman oluyoruz. Çünkü biz birbirimizi sevmiyoruz. Çünkü biz diğerinimizin iyi olmasını istemiyoruz. Kötülükte beslenerek hiçbir yere varılamaz. Varacağınız tek yer amatör kümedir. Ondan sonra bu dört dörtlük tesisleri ancak halı saha olarak kullanırsınız. Otobüsünüzüde kiraya verir, şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullandırırsınız.

Resim7

Soru – Artık 3. lige düştük bundan sonrasını konuşalım… Başarılı olmak için ne yapmamız lazım?

Öncelikle Çankırısporun başında ve yönetiminde Çankırısporu seven vede futbollu bilen insanların olması gerekmektedir. Hoca ve futbolcular teferruattır. Yönetim daima teknik kadro ve futbolcuların üstünde olmalıdır. Ne yazıkki bu konuda sürekli zaaf yaşıyoruz. Bu nedenlede hep başarısız oluyoruz. Tesisimiz var, Otobüsümüz, Sevdamız var ama sevgimiz yok! Sevgi ve saygının ilk şart olduğu bir aile olursak bizi kimse yıkamaz elbette para çok önemlidir. Ancak unutulmalıdır ki, parayla satın alamayacağınız şeyler vardır. Biz o şeylere sahip olduğumuz zaman başarılı oluruz.

-Usta Yazar Mehmet Sevdiyar bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

– Ben Teşekkür ederim. Hayırlı Çalışmalar   Resim2   Resim5  

BEKLENEN RÖPORTAJ!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 9 sene önce

    2007’den itibaren Çankırı spor’un forum sayfasını işlettik, radyodan da maçlarını amatörde olsa canlı yayınlardık. Mehmet Sevdiyar beyde o zaman bizi saolsun desteklerdi. Üniversite yılları bitip gerçek hayat başlayınca, facebook, twitter derken forum sayfası cazibesini kaybetti. Ama çankırı bizde keyifli anılar bıraktı. İnşallah en kısa sürede tekrar 2.lige yükselik. Yeni kurulan lastik fabrikasının sponsor olması için destek istenebilir.

    Cevapla
Bizi Takip Edin