ÇAKÜ’de Yarasa Araştırmaları Gelişerek Devam Ediyor

featured
service

Yarasalar üzerinde yaptığı bilimsel araştırmalar ile daha önce adından sıkça söz ettiren ve Türkiye’de yarasaların zararlı böceklere karşı biyolojik kontrol ajanı olarak kullanılmasıyla ilgili çalışmalarda öncü faaliyetler yürütmekte olan Çankırı Karatekin Üniversitesi bu alanda ki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Eldivan Sağlık Hizmetleri MYO Çevre Sağlığı Programı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Okan Ürker koordinasyonunda, “Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki Anadolu Sığla Ormanlarında Halkalama Metoduyla Bazı Yarasaların Yıllık Aktivite Özelliklerinin Karşılaştırmalı İzlenmesi” başlıklı bilimsel araştırma projesinin ilk saha çalışması yapıldı.

Araştırma Projesi kapsamında, 24-26 Kasım 2022 tarihlerinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda; Türkiye’de ilk kez yarasalara halka takılarak uzun vadeli izleme çalışmalarının ilk adımı atılmış oldu.

 Halkalama çalışmaları önümüzdeki günlerden itibaren Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaban Hayatı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından genişletilerek, Türkiye’de son 5 yıldır orman, mağara, tarım alanları, sulak alanlar gibi farklı habitatlarda yürütülen yarasa izleme çalışmalarında da uygulamaya konulacak.

ÇAKÜ’de Yarasa Araştırmaları Gelişerek Devam Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin