Çankırı’da 2021 yılında neler oldu?

featured
service

Çankırı’da 2021 yılında yaşananları siz değerli okuyucularımız için derledik. Genel olarak koronavirüs gölgesinde geçen 2021 yılında ön plana çıkan haberlerimiz şöyle:

 

Ankara’nın Pursaklar ilçesinde, bir binanın otoparkında 2 arkadaşı ile birlikte ölü bulunan Burak Karakoç (24) memleketi Çankırı’nın Yapraklı ilçesine bağlı Topuz Saray köyünde toprağa verildi.

Çankırı’da çıkan silahlı kavgada köy muhtarı ile 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Olayın ardından kaçan H.A. jandarma tarafından evinde yakalandı.

AK Parti Çankırı İl Başkanı Abdulkadir Çelik, “Koronavirüs pandemisi dolayısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yapılan nakdi yardımlardan Çankırı’daki esnaf ve vatandaşlara 53 milyon 33 bin 295 lira nakdi yardım yapıldı.” dedi.

AK Parti Çankırı Kadın Kolları Başkanlığı 6. İl Kongresi gerçekleştirildi. Tek listenin yer aldığı kongre sonrasında mevcut başkan Melike Çilhan delegelerin oylarıyla yeniden AK Parti Çankırı Kadın Kolları Başkanlığına seçildi.

İLK KORONA AŞILARI YAPILMAYA BAŞLANDI

Tüm Türkiye’de başlayan aşılama kapsamında Çankırı’da da sağlık personellerine koronavirüs aşılarının yapılmasına başlandı. Çankırı’da ilk aşı, yoğun bakımda görevli hemşire Hatice Şahin’e yapıldı.

Erzurum’un Horasan ilçesinde yolcu otobüsü ile otomobilin çarpışması sonucu hayatını kaybeden Jandarma Uzman Çavuş Asil Koca (25), eşi Pakize (27) ve 4 yaşındaki çocukları Toprak Ege memleketleri Çankırı’da toprağa verildi.

1074 Çankırıspor Kulübü başkanı Alaattin Arslan, yönetim olarak toplu halde görevi bıraktıklarını açıkladı.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, başkan yardımcılarında rotasyon yaptı. Görevde bulunan İhsan Bostan ve Mehmet Hallaç ile yollar ayrılırken, Selahattin Aykurt ise emekliye ayrıldı.

Atkaracalar Kaymakamı Hasan Musab Okatan, ilçede koronavirüs vakalarının artış gösterdiğini, bu artışın ise yakın zamanda bir köyde gerçekleşen cenazeden kaynaklandığını açıkladı.

Kızılırmak Belediye Başkanı Bayar Soysal, geçen yıl ilçede faaliyete giren elektrik üretimi yapan Hidroelektrik Santralinin (HES) çeltik tarımına büyük zarar verdiğini söyledi. Soysal, “İlçeye bir HES yapıldı, bunu her ortamda dile getiriyorum. Bu HES Kızılırmak nehrini 30 km baypas etti. Bizim regülatörümüzün oradan suyu aldı, 40 metre genişliğinde 30 kilometre ileriye taşıyor suyumuzu. Suyumuzun neredeyse hepsini alıyor. Bu konuda bir çözüm bulamadık.” dedi.

AK Parti Çankırı İl Başkanlığı 7. Olağan kongresi gerçekleştirildi. Tek liste ile girilen seçim sonrasında Abdulkadir Çelik güven tazeledi.

AK Parti Çankırı Gençlik Kolları 6. Olağan Kongresi yapıldı. Gençlik Kolları Başkanı İsmail Çiftçi, yeniden il başkanı olarak seçildi.

Şabanözü Küçükyakalı Köyünden Mustafa Turhan’ın oğlu Muvazzaf Astsubay Kıdemli Çavuş Harun Turhan, Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen operasyonda Şehit oldu. Şehidimiz Sincan Çimşit Mezarlığına defnedildi. (12 Şubat 2021)

2019 vergilendirme dönemi kurumlar vergisi Çankırı geneli listesi açıklandı. Buna göre listenin birinci sırasındaki kurum isminin açıklanmasını istemezken, Üç El Tar. Ür. Toh. Ve Mot. Arç. Gıda. Taah. San. Ve TİC. LTD. ŞTİ 2 milyon 575 bin lira tahakkuk ile ikinci sırada yer aldı. Üç, dört ve beşinci sıradaki kurumlarda isimlerinin açıklanmasını istemezken, altıncı sırada 374 bin lira tahakkuk eden Akyol akaryakıt şirketi yer aldı. Yedinci sırada ise Göktaş inşaat, dokuzuncu sırada Kuşçuoğlu Unlu Mamülleri İmalat Sanayi TİC. A.Ş., onuncu sırada UNTAŞ yer aldı. 2019 vergilendirme dönemi gelir vergisi Çankırı geneli listesinde ise ilk 15’te yer alan kimse isminin açıklanmasını istemedi. Nazmi Babaoğlu 135 bin lira tahakkukla 16. Sırada, Eyüp Albayrak 114 bin lira tahakkukla 18. Sırada, Ahmet Hendek 98 bin lira tahakkukla 19, Ahmet Bican Çaybaşı 97 bin lira tahakkukla 20. Sırada yer aldı.

Uzun yıllardır yapılması beklenen kapalı havuz için ilk kazma vurularak çalışmalar başladı. Atatürk Stadı yanında eski havuzun yıkılarak yerine yapılacak olan “Yarı Olimpik Yüzme Havuzu”nun 2022 yılının Mayıs ayına yetiştirilmesi bekleniyor. (24 Şubat 2021)

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün ilk uluslararası yüksek lisans mezunu Cibutili  Ayanneh Doualeh Rialeh oldu.

Ankara ve Çankırı’yı Çerkeş üzerinden bağlayan Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli’nin açılışı gerçekleştirildi.

Koronavirüs salgını sürecinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı normalleşme ile ilgili detaylar netleşti. Bu kapsamda orta riskli iller kategorisinde yer alan Çankırı’da okullarda eğitim uzun bir aranın ardından yeniden başladı. (3 Mart 2021)

Vali Ayhan Çevik’e yapılan terör saldırısının 22. yılı

ÇANKIRI’da 5 Mart 1999’da dönemin valisi merhum Ayhan Çevik’e karşı TİKKO terör örgütünce bombalı saldırı gerçekleştirildi. Hain saldırıda Vali Çevik’le birlikte 8 kişi yaralanırken, Polis Memuru Nurettin Cinsoy, öğrenci Emrah Ersoy ve Fatma Dönmez ile esnaf Alpay Evirgen şehit oldu.  Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi tarafından gerçekleştirilen anma programında terör saldırısında hayatını kaybeden şehitler için dua edildi.

Koronavirüsle mücadelede yaklaşık 3.5 aylık sürenin ardından ilk defa Türkiye genelinde, çok yüksek riskli iller dışında, kısıtlama uygulanmıyor. Orta riskli iller kategorisinde yer alan Çankırı’da da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasının ardından vatandaşlar kent merkezinde yoğunluk oluşturdu. (8 Mart 2021)

Çankırı’da uzun yıllar hükümet konağı olarak hizmet veren eski valilik binasında yıkım çalışmaları başladı. (16 Mart 2021)

Çankırı Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde görev değişimi yapıldı. Açık Kapı Şube Müdürü İsmail Ağa, basın müdürü oldu.  Uzun yıllardır Çankırı Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yapan Rıfat Biber, Valilik Açık Kapı Şube Müdürü olarak görevlendirildi.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör ile Şehriban Tevge nişanlandı. Merhum Hakan ve Zehra Kör’ün oğlu Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör ile İl Özel İdaresinde çalışan Hasan ve Sultan Tevge ailesinin kızı Şehriban Tevge 20 Mart Cumartesi günü Hacı Aile Dinlenme Tesisleri Karatekin Salonu’nda gerçekleştirilen nişan töreni ile nişanlandı.

Çankırı Kültür ve Sanatına büyük darbe!

Çankırı’da kültür ve sanat denildiğinde ilk akla gelen ve bu konuda harcanan emeklere saygı gösterilmeden, uzun yıllardır Cumhuriyet Mahallesi Şehit Nurettin Cinsoy Sokağı üzerinde hizmet veren Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD), yerinden taşınmak zorunda bırakıldı. Koronavirüs nedeniyle etkinliklerin yasaklandığı ancak online olarak çalışmalarını sürdüren ÇAYASAD, ‘haftanın yedi günü açık bulundurulması gerekirken çoğu zaman kapalı bulunduğu, protokole uygun olarak yeterince verimli kullanılmadığı’ iddiasıyla İl Genel Meclisi kararı gereği yerinden çıkarılmak zorunda kaldı. ÇAYASAD, eşyalarını taşıyarak binayı boşalttı. Mevcut bina TÜGVA’ya tahsis edildi.

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun, Danıştay 8’inci Dairesi’nin ‘Öğrenci Andı’nı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden kararını bozmasına tepki gösterdi.

Sporcularımızdan Türkiye dereceleri

Türkiye Cimnastik Federasyonu tarafından düzenlenen 2021 yılı Türkiye Şampiyonası, 110 sporcunun katılımıyla Bolu’da gerçekleştirildi. Büyük kızlarda kategorisinde Çankırılı sporcumuz Neval Kağnıcı Türkiye Şampiyonu olarak altın madalya kazanırken Gökçe Buz 2’ncilik elde etti. Genç kızlar kategorisinde Ceren Uysal 2’nci olarak gümüş madalya, genç erkekler kategorisinde ise Arda Çınar Sargın 3’üncülük elde etti.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Mehmet Akkaya hayatını kaybetti. Akkaya, Yapraklı ilçemize bağlı Kullar köyünde toprağa verildi.

İGM’de Mustafa Çıbık yeniden başkan seçildi

İl Genel Meclisi Nisan ayı birleşimleri kapsamında meclis başkanı seçimi yapıldı. Meclis Başkanlığı için Mustafa Çıbık ve Hasan Metin aday gösterildi. 25 meclis üyesinin kullandığı gizli oy sonrasında Mustafa Çıbık 16, Hasan Metin 8 ol alırken 1 oyda boş çıktı.

Çankırı Süleymanlı Köyü sakinleri, köyleri sınırları içindeki hazine arazisinin, uydu kent yapılması için TOKİ’ye verildikten sonra projenin iptal edilip tuz fabrikası yapılması için özel bir firmaya verilmesine tepki gösterdi. Köy halkı, bölgede toprak analizi yapan firma yetkililerine tepki göstermesi üzerine jandarma olaya müdahale etti. 

Çankırılı güreşçi Özgen, 3’üncü kez Türkiye Şampiyonu

Çankırı Belediye Spor Kulübü güreşicisi Fatih Özgen, üçüncü kez Türkiye şampiyonluğunu elde eden güreşçi oldu. 6-7 Nisan 2021 tarihlerinde Antalya’nın Kemer ilçesinde yapılan 2021 yılı U-15 Küçük Yıldız Serbest -Güreş Avrupa ve Dünya Şampiyonaları milli takım kamp kadrosu belirleme seçmelerinde Çankırı Belediye Spor Kulübü adına yarışan Fatih Özgen,  68 kg’da şampiyon oldu.

ÇAKÜ’de Prof. Dr. Harun ÇİFTÇİ dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası bulunan Atama Kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğüne Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Harun Çiftçi atandı. 

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Bengütürk TV´de katıldığı canlı yayında kentteki sorunları dile getirdi. Başkan Esen, en büyük sorunun kentteki trafik ve otopark sorunu olduğunu belirterek, meydan projesiyle bu sorunu çözeceklerini aktardı. Kentte, önceki dönemlerde yapılan imardan dert yanan Başkan Esen, “Çankırı’nın imar konusunda çok iyi yönetilmediğine inanıyorum. Dar alanda sıkışmış bölgedeyiz. Diğer illerde alternatif yaşam alanları var. Biz bunu Çankırı’da gerçekleştiremedik. Ayrıca şehrimizin bir meydanı da yok.” dedi.

En uzun sokağa çıkma yasağı uygulandı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan “tam kapanma” sürecinde Çankırı genelinde sessizlik hakim oldu. İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeyle 29 Nisan Perşembe saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs Pazartesi 05.00’e kadar uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında cadde ve sokaklar boş kaldı. Kısıtlama ihlallerine karşı denetimler de sıkılaştırıldı. Polis ve jandarma ekipleri, belirlenen noktalarda yaptıkları denetimde muafiyet belgesi olanların geçişine izin vermedi.

HES kanalının duvarı çöktü, 300 dönüm tarım arazisi zarar gördü

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesinde Hidroelektrik Santraline (HES) su taşıyan kanalın duvarının çökmesi sonucu yaklaşık 300 dönüm tarım arazisi zarar gördü.

CHP İl Başkanı Tekin’den tepki

Çankırı’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programı Türk Bayrağı göndere çekilmeyip, İstiklal Marşı okunmadan başladı. Programın, uygun yapılmamasına CHP İl Başkanı İlhan Tekin tepki gösterdi. AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ile tartışan Tekin, “19 Mayıs’ın gereği neyse, bayrağı göndere çekersin, İstiklal Marşı’nı okursun, ondan sonra programını yaparsın.” dedi.

ÇANKIRI’da, Beşiktaşlı taraftarların şampiyonluk kutlaması esnasında Sebahattin Pehlivanlı, kız arkadaşı Melike Çelik’e sürpriz evlenme teklifinde bulundu. ‘Evet’ diyen Melike Çelik ve Sebahattin Pehlivanlı hem takımlarının şampiyonluğuna hem de evlilik teklifiyle oldukça mutlu oldu.

Evren Çağıran, altın madalya kazandı

Çankırı Eldivanlı hemşehrimiz, Milli Okçumuz Evren Çağıran ve arkadaşları, İsviçre’nin Lozan şehrinde devam etmekte olan Okçuluk Dünya Kupası 2. Ayak yarışması eleme turları finalinde altın madalya kazandı. Türkiye Okçuluk Federasyonu Makaralı Yay Milli Takımı sporcumuz Çağıran, Okçuluk Dünya Kupası 2. Ayak yarışmasında altın madalya kazandı.

Çeşitli incelemelerde ve ziyaretlerde bulunmak üzere Çankırı’ya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Çankırı’nın ulaşım ve iletişim yatırımları için 2021 yılı fiyatlarıyla 4 milyar 600milyon liraya yakın harcama yaptık. 2003 yılında Çankırı’da sadece 18 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğun, 12 kattan fazla artırarak, 236 kilometreye çıkardık.” dedi.

Tuz mağarasının sporculara olumlu katkısı bilimsel dergide yayımlandı

“Tuz MAĞARASINDA Yapılan Yüksek Yoğunluklu Direnç Antrenmanının Sporculara Etkisi” raporu makalesi uluslararası “Journal of Medical & Health Sciences” dergisinin Şubat sayısında yayınlandı.

Fatih Özgen Avrupa 3’üncüsü oldu

Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi  öğrencisi ve Çankırı Belediye Spor Kulübü sporcularından Fatih Özgen, ilk olarak  06-08 Nisan 2021 tarihinde Antalya’da yapılan  U15 serbest güreş Türkiye Şampiyonası 68 kg’da şampiyon oldu ve altın madalya alarak ülkemizi, Avrupa ve Balkan Şampiyonasında temsil etmeye hak kazandı.

Bizim Çankırı Gazetesi 38 yaşında  

4 Haziran 1984’de yayın hayatına başlayan “Bizim Çankırı Gazetesi” 38’inci kuruluş yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadı.

Evren Çağıran Avrupa Şampiyonu oldu

Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda muhteşem bir performans ortaya koyan Erkek Makaralı Yay Milli Takımımız Yakup Yıldız, Evren Çağıran, Furkan Oruç, Fransa’yı mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

Fatih Özgen, altın madalya kazandı

Çankırı Belediyespor Kulübü Güreş Takımının Avrupa 3.sü güreşçisi Fatih Özgen, Bursa Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği 59. Geleneksel Tarihi Çalı Güreşleri’nden Şampiyon olarak çıktı.

Madalyaları topladık

Bursa’da yapılan U15 ve Yıldızlar Ferdi Türkiye Halter Şampiyonası’nda 73 kg’da yarışan sporcumuz Mert Yılmaz, Koparmada 99, Silkmede 120, Toplamda ise 219 kilo kaldırarak Türkiye Şampiyonu oldu. İlimiz Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu 8.sınıf öğrencimiz Mert Yılmaz 73 kilogram kategorisinde koparmada 99, silkmede 120 kg ve toplamda 219 kg kaldırarak Türkiye Şampiyonu olmuştur. 19.06.2021 Cumartesi günü yapılan yarışmada Şehit Hasan Gülhan Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencimiz Taner Çağlar U15 kategorisinde Türkiye 1.si olarak altın madalya kazanmıştır. Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu öğrencimiz iken ortaokuldan sonra lise eğitimine İlimiz Şehit Hasan Gülhan Cumhuriyet Anadolu Lisesinde devam eden öğrencimiz Berat CİNBO 73 kg kategorisinde koparmada 110, silkmede 129 kg ve toplamda 239 kg kaldırarak Türkiye 2.si oldu.

AK Parti: Son 3 yılda Çankırı’ya 1 milyar 490 milyon TL yatırım yaptık

AK Parti Çankırı İl Başkanlığı tarafından Koç Otel’de, son 3 yılın değerlendirilmesinin yapıldığı basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, İl Başkanı Abdulkadir Çelik, ilçe belediye başkanları ile partililer katıldı. Toplantıda, “Çalışmalarımız kapsamında; 3 yıllık zaman içerisinde, şuana kadar yapılan yatırımlarımızın toplam miktarı 1 milyar 490 milyon 990 bin 928 TL’dir.” denildi.

Av. Mustafa Deniz, Baro Başkanı oldu

Çankırı Barosu’nun 17 Olağan Genel Kurulu 3 Temmuz 2021 Cumartesi günü 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Av. Erkan Köroğlu ve Av. Mustafa Deniz’in aday olduğu seçim sonrasında 73 delegenin oyunu alan Mustafa Deniz, Çankırı Baro Başkanlığına seçildi.

MKE Özelleştirildi

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere ve Milli Savunma Komisyon Üyesi Milletvekilleri, MKEK Çankırı Silah Fabrikası’nda çalışan işçilerle bir araya geldi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile Çankırı Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, Bolu Emniyet Müdürü olarak atanırken, Tunceli Emniyet Müdürü Yılmaz Delen de Çankırı Emniyet Müdürlüğüne atandı.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör ile Şehriban Tevge, muhteşem bir düğünle hayatlarını birleştirdi. Merhum Hakan ve Zehra Kör’ün oğlu, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör ile İl Özel İdaresinde çalışan Hasan ve Sultan Tevge ailesinin kızı Şehriban Tevge Hacı Aile Dinlenme Tesisleri Düğün Salonunda yapılan görkemli bir tören ile evlendi.

Kastamonu’da sel

11 Ağustos 2021’de komşu Kastamonu ile Sinop ve Bartın’da aşırı yağış sonucu sel meydana geldi. Yaşanan afette 82 kişi hayatını kaybetti, 228 kişi ise yaralandı. 16 kişi için ise kayıp başvurusu yapıldı. Çankırı’dan sel bölgesine yardım için çok sayıda araç gereç ile gıda malzemeleri gönderildi.

Ömer Alp için yardım

Çankırı’da yaşayan SMA Tip1 Ölümcül Kas Hastası Ömer Alp için kent adeta tek yürek oldu. Ağustos ayı başı yardım kampanyası başlatıldı.

Çankırılı Teğmen İsmail Can Softa Şehit oldu

Çankırı Korgun Karatekin köyünden Sıtkı Bıyık’ın torunu, Ragıp Softa’nın oğlu Piyade Teğmen İsmail Can Softa, Pençe-Yıldırım Harekatı bölgesinde el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit oldu. Şehidimiz, Edirne Kapı Şehitliğine defnedildi.

5 yakını koronavirüsten vefat eden Şahin’den aşı çağrısı

Çankırı’da yaşayan Oğuzhan Şahin (29) annesini, dedesini, teyzesini, halasını ve amcasını koronavirüsten kaybetti. 5 yakını aşı olmadan vefat eden Şahin, 2 doz aşısını yaptırdı ve sırası gelen herkese aşı olma çağrısında bulundu.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Çankırı İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, Kars İl Jandarma Komutanı olarak görevlendirildi. Strateji ve Dış İlişkiler Başkanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Kd. Albay Yusuf Mutlu Genç ise Çankırı İl Jandarma Komutanı olarak atandı.

Çankırı Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Kars 14’üncü Mknz. P. Tugay Komutanı olarak atandı. Şırnak 48’inci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük ise Çankırı Garnizon Komutanı olarak atandı.

Hakan Kör aramızdan ayrılalı 3 yıl oldu

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör’ün babası, merhum Ali Kör’ün oğlu, ‘Bizim Çankırı Gazetesi’nin bugünlere gelmesinde büyük emeği olan Hakan Kör (52) aramızdan ayrılalı 3 yıl oldu. (21 Eylül 2021)

Çerkeş ilçesine 250 milyon dolarlık yatırım

ÇANKIRI’nın Çerkeş ilçesinde hayata geçirilmek üzere Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ile Düzce Cam Sanayii ve Tic. A.Ş arasında 250 milyon dolarlık yatırım protokolü imzalandı.

Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajında ilk temel atıldı

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde yapımına başlanan ve tamamlandığında Çankırı, Kastamonu ve Çorum bölgesinde 160 bin dekar alanı sulayacak olan Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajı’nda (Devrez Kızlaryolu Barajı) ilk temel atma gerçekleştirildi. (12 Ekim 2021)

Çankırılı sporcumuz Çağlar, dünya ikincisi oldu

Çankırılı başarılı sporcularımızdan Taner Çağlar, halterde dünya ikincisi olarak büyük bir başarıya imza attı. Suudi Arabistan’da Yıldızlar Dünya Halter Şampiyonası’nda 102 kiloda yarışan Çankırılı sporcumuz, hemşehrimiz Taner Çağlar, Koparmada 152 Kg’da 2., Silkmede 185 Kg’da 3., Toplamda ise 337 Kg’da Dünya 2. si olarak büyük bir başarı kazandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin akademik açılış törenine katılmak üzere kente geldi. Şentop, kentte ziyaretlerde de bulundu.

Yeni Hastanenin yeri nihayet belli oldu 

Yıllardır tartışılan yeni devlet hastanesinin nereye yapılacağı belli oldu. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yeni hastanenin mevcut hastanenin yanındaki İl Jandarma Komutanlığı’nın bulunduğu yere yapılacağını açıkladı. Jandarma Komutanlığı ise sanayi yolu üzerindeki Karayolları 158. Şube Şefliğine taşınacak. Karayolları 158. Şube Şefliği ise Uluyazı yolu üzerindeki yerleşkesine taşınacak. (4 Kasım 2021)

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla Çankırı İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Adım Adım 2023; İl İl Anadolu” toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, belediyeyi 100 milyon lira borçla devraldıklarını, tüm zorluklara rağmen 75 milyon lirasını ödediklerini açıkladı.

Çankırı’da 2. Abdülhamid döneminden kalma saat kulesi Çankırı Belediyesi’nce aslına uygun olarak restore edildi. Halk arasında “Çan Saati” olarak adlandırılan ve uzun zamandır atıl vaziyette bulunan saat yeniden zamanı göstermeye başladı.  (17 Kasım 2021)

Bölgesel Amatör Ligi’nde mücadele eden temsilcimiz 1074 Çankırıspor, geçen boşalan teknik direktörlük için Şenol Kıyak ile anlaşmaya vardı.

Çankırılı iş insanlarından Cafer Özkan (69) hayatını kaybetti. Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve UNTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Özkan, sarıbaba aile kabristanında toprağa verildi.

Taş Mescit’te 96 yıl sonra bir ilk yaşandı

Çankırı Karatekin Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) tarafından Taş Mescit’teki Çankırı Mevlevihanesinde en son 96 yıl önce gerçekleştirilen Meali-yi Sema (Anlatımlı Sema Mukabelesi) gerçekleştirildi.

Dünya şampiyonu Seçil Er, köyünde coşkuyla karşılandı

9. Dünya Para Taekwondo Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Seçil Er, memleketi Çankırı’nın Yukarı Pelitözü köyünde coşkuyla karşılandı. Dünya Taekwondo Federasyonu tarafından Türkiye Taekwondo Federasyonu’nun ev sahipliğinde 11-12 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 43 ülkeden 263 sporcunun katıldığı 9. Dünya Para Taekwondo Şampiyonası’nda milli sporcumuz Seçil Er, kadınlar K44 65 kg finalinde Brezilya’dan Leylianne Ramos dos Santos Samara’yı 12-1 yenerek dünya şampiyonu oldu. 

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Cafer Özkan’ın vefat etmesi sebebiyle odada yeni meclis başkanlığı seçimi yapıldı. Yapılan seçimde Fehmi Bölükbaşı yeni Meclis Başkanı olarak seçildi.

ORC Araştırma Eğitim Danışmanlık tarafından 2021 yılının en başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları, Büyükşehir İlçe Belediye Başkanları, İl Belediye Başkanları ve Milletvekilleri listesi belli oldu. Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, en başarılı İl Belediye Başkanları listesinde 2. Sırada yer aldı.

Halterde Çağlar altın, Cinbo gümüş madalya kazandı

2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Halter Gençler A Türkiye Birinciliği yarışmaları 23-26 Aralık 2021 tarihleri arasında Isparta ev sahipliğinde tamamlandı. Türkiye Şampiyonasına illerden 213 erkek, 112 kız sporcu katılım sağladı. Halter Finallerinde ilimizi temsilen 102 kiloda yarışan Çankırı Şehit Hasan Gülhan Cumhuriyet Anadolu Lisesi Öğrencimiz Taner Çağlar koparmada 140, silkmede 260,  toplamda ise 300 kilo kaldırarak Türkiye Şampiyonu oldu. Aynı okulda okuyan ve 73 kiloda yarışan Berat Cinbo koparmada 118, silkmede 141 toplamda ise, 259 kilo kaldırarak Türkiye 2.si oldu.

Şabanözü’nde 3 farklı markette aynı ürünün fiyatı 12, 22 ve 43 TL

Şabanözü ilçesinde bazı marketlerde, kurdaki düşüşe rağmen fiyatlarda indirim yapmayan ve fırsatçılık yapanlara karşı denetim yapıldı. Belediye Başkanı Faik Özcan, “İlçemizde mercimeğin kilosu 3 farklı markette 12, 22 ve 43 TL olarak fiyat etiketine yansımakta ve birçok üründe marketler arasında fiyat farkları bu şekilde devam etmektedir.” dedi.

 

HABER: RAMAZAN SARICI

Çankırı’da 2021 yılında neler oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin