Eldivan kirazı tezgahlarda yerini almaya başladı

featured
service

Çankırı’nın lezzetiyle öne çıkan Eldivan kirazı, tezgahlarda yerini almaya başladı 

“Eldivan’ın kirazı, dosta gider birazı, artık çekemez oldum, bana ettiğin nazı” dizeleriyle türkülere konu olan, farklı lezzetiyle tercih edilen Eldivan kirazı, bu sene verimiyle üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Geçen seneye göre daha yüksek verim alan kiraz üreticileri, sanayi tipi kirazları toplamaya başlarken sofralık kirazlar gelecek haftadan itibaren hasat edilecek. Bu sene Eldivan’da yaklaşık 400 ton kiraz hasadı bekleniyor.

Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı, ilçe genelinde erken kiraz olarak tabir edilen Bolu kirazı hasadının başladığını söyledi.

Kirazın olgunlaşma döneminde yeterli yağışın olmaması için boyutlarının küçük kaldığını aktaran Başkan Lafcı, “Kirazımızın olgunlaşma zamanında yağışlar olmadığı için, bu ağaçlarımız kirazlarımızı yeteri kadar besleyemedi. Ufaklı oldu. İrileşmedi. Ama sanayi tipi kullanılacağı için belli bir kalibrasyon üstündekileri kullanılmak üzere alıcılar da fabrikalar da almaya başladı. Yağışlar biraz daha fazla olsaydı ya da erken zamanda olsaydı kirazımız daha da irileşecekti daha da iyi fiyatlardan üreticinin cebini, yüzünü güldürecekti. Takdiri ilahi diyoruz, bu sene böyle oldu. Ama inşallah yarımca diye tabir ettiğimiz Napolyon kirazlarımızda faydası olacak bu yağan yağmurların. Onları da ihracata uygun olanları görüştüğümüz firmalarla daha yüksek fiyatlara satışını gerçekleştirip üreticimizin yüzünü güldürmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Başkan Lafcı, şöyle devam etti:

“Kiraz alımı yapan iş adamlarıyla, fabrikalarla görüşmeler de bulunduk. Bu görüşmeler neticesinde bizim ilçemizde zirai teknikler kullanılarak, ilçe tarım müdürlüğü himayesinde kirazlarımızın tamamını yarımca dediğimiz Napolyon tipi kirazlara çevirmemiz gerekiyor. Böylece bunları tekniğe uygun yaptığımızda kaliteyi ve verimi artırarak bunları ihraç edilebilir seviyeye getirmemiz gerekiyor. Bunları başarabilirsek Eldivan kirazı hak ettiği değeri bulmuş olacak. Üreticimiz emeğinin karşılığını daha iyi alacak. Bunla ilgili birlik yöneticimiz, kurumlarla yaptığımız çalışmalar neticesinde şunu fark ettik. Bizim ilçemizdeki kirazın olgunlaşma zamanı ülke genelindeki birçok yerdeki hasat zamanıyla aynı zamana geliyor. Yani kirazın çok olduğu zamanda Eldivan kirazı da oluyor. Bizim İldivan yaylamız var. Burada kirazın olgunlaşma zamanı bir müddet daha ileri tarihte. Yaklaşık 1 ay daha sonra oluyor. Bizde buradaki fidanlıktan araziyi tahsis ettirdik belediyemize. Burada pazar değeri yüksek ihracata uygun kirazlar ekeceğiz. Burada örnek bahçe yapacağız. Buradaki ürünleri tamamen yurt dışına ihracat için değerlendireceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Projelerimizi yaparsak üretim ve kalite artacak. Hem değeri artacak hem de üreticimiz artacak.”

Eldivan Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Karatatar da yağışların az olmasından dolayı kirazların boyutlarının küçük olduğunu söyledi.

Karatatar, “Eldivan güzel günlerini yaşıyor. Ancak bu sene sıkıntılarımız var. Bu sene sulama suyumuz yok. Çok az. Yağmurlar da geç başladı kirazlarımız yeteri büyüklüğe ulaşamadı o yönden sıkıntılıyız. Kirazlarımız 2 çeşit, bir sofralık bir sanayilik çeşidi var. Sanayilik çeşitte fabrikalar 17-18 kalibreden yukarısını alıyor. Bizim kirazlarımızda 10 dan yukarı 15-16 bir kısmı 17 – 18 oldu. Satışta zorluk çekiyoruz. Fiyatlar zaten bizim beklediğimiz gibi değil. Fiyatlar çok düşük. Bugün kiraz alımı başladı. 2 lira 75 kuruşa kiraz alınıyor. Bu sanayilik satılan kiraz aslında sofralık da tüketilebiliyor lezzeti çok güzel. Ancak küçük olması, gösterişinin iyi olmaması alıcıyı çekmiyor. Onun için fabrikaya satmak zorunda kalıyoruz. Bir de raf ömrü de olmadığı için uzaklara gönderemiyoruz.” dedi.

Üreticinin kirazını değerlendirmek istediklerini belirten Karatatar, şunları kaydetti:

“Napolyon kirazlarımız var onlar daha olmadı, yeni yeni olmaya başladı. Napolyon kirazlarımız biraz daha iri oluyor. Sofralık olarak tüketiliyor. Bu sene Napolyon kirazlarını soğuk epeyce rahatsız etti. 10 mayısta soğuk olmuştu o soğuk, kirazları vurdu. Kirazın yüzde 50 ye kadar düşmesine sebep oldu. Kirazımızı yakın çevrede tüketiyoruz. Üreticinin kirazını değerlendirmeye çalışacağız.

Eldivan’da toplam 400 ton civarında kiraz hasadı bekliyoruz. Geçen sene de kirazımız iyiydi.

Bizim ilçemiz bir ormanın eteğinde kurulmuş bir ilçe havası temiz suyu temiz toprağı temiz kirlenmemiş bakir toprak. Bakir olmasının meyveye etkisi oluyor. Gelen lezzetine bakıyor kiraz güzel diyor. Gelen misafirlerin övgüyle bahsetmesinin sebebi Çankırı çevresinde de başka yerde bizimki kadar bol kiraz üretilmiyor. Onun için dikkat çekiyor Eldivan kirazı.”

Haber: Ramazan SARICI

Eldivan kirazı tezgahlarda yerini almaya başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin