İGM’de Eldivan’daki Sağlık Yatırımları Ele Alındı

featured
service

Çankırı İl Genel Meclisi Ekim Ayı Birleşimleri Pazartesi günü başladı. Meclis Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında yapılan toplantıda açılış ve yoklamanın ardından gündem maddeleri görüşüldü.

İlk olarak İl Özel İdaresi bütçesinden ve genel idareden ayrılan ödenekler ile Eldivan ilçesinde yapılan Sağlık Yatırımları ve İhtiyaçlarını yerinde inceleyen Çevre ve Sağlık Komisyonuna ait rapor görüşüldü.

Gündem maddesi ile ilgili meclisi bilgilendiren komisyon başkanı Bekir Kale,  “İlimiz genelinde İl Özel İdaresi bütçesinden ve genel idareden ayrılan ödenekler ile Eldivan ilçesinde yapılan Sağlık Yatırımları ve ihtiyaçların yerinde tespit edilmesi konusunun incelenmesi istenilmektedir.  Çevre ve Sağlık komisyonu olarak ilçede yaptığımız incelemede;  Eldivan İlçe Toplum Sağlığı Merkezine bağlı olarak Aile Sağlığı merkezi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve Küçük Hacıbey Sağlık Evi hizmet vermektedir. 24 personelin aktif olarak görev yaptığı Eldivan Toplum Sağlığı Merkezinde 2021 yılı içerisinde 2961 hasta muayene edilirken 49 hasta sevk edilmiştir.  3716 nüfusa sahip Eldivan İlçesinde Toplum Sağlığı Merkezinde 8, Aile Sağlığı Merkezinde 2, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda 14 olmak üzere 24 personelle hizmet verilirken, 3 araçla da çalışmalar desteklenmektedir. 631 kişiye laboratuvar hizmetinin verildiği Eldivan Toplum Sağlığı Merkezinde çevre sağlığı hizmetleri olarak 27 su numunesi alınmış, 159 iş yeri denetlenmiş, 8 konuta ruhsat verilmiş ve 16 köye 19 adet otomatik klorlama cihazı takılmıştır.

 Aşılama kapsamında 3438 adet Covid-19 aşısı yapılmasının yanı sıra 44 kişiye DABT-İPA aşısı, 32 kişiye Konjuke Pnömokok aşısı, 43 kişiye Hepatit B aşısı, 37 kişiye KKK aşısı, 11 kişiye BCG aşısı, 22 kişiye OPA aşısı, 12 kişiye Suçiçeği aşısı, 25 kişiye Hepatit A aşısı, 51 kişiye difteri Tetanoz aşısı ve 7 kişiye kuduz aşısı yapılmıştır.

44 adet kanser taraması yapılan Eldivan İlçesinde 257 kişiye çeşitli konularda eğitim semineri düzenlenmiştir.

COVİD19 pandemi kapsamında 3716 nüfusa sahip Eldivan ilçesinde 864 kişi filyasyona alınmış ve görevli personellerce takipleri yapılmıştır.,

112 ASHİ’da 24 saat boyunca paramedik, ATT ve Şoförün aktif hizmet verdiği, aşılama çalışmalarının düzenli olarak yapıldığı, hizmet içi eğitimlerin düzenli olarak yapıldığı, sağlık taramalarının düzenli olarak yapıldığı, evde sağlık hizmetlerinin verildiği gözlemlenmiştir.

Yapılan bilgi alışverişlerinde Eldivan Toplum Sağlığı Merkezinin 1 adet ebe ve 1 tane araca ihtiyaç olunduğu tespit edilmiştir.

Çevre ve Sağlık komisyonu olarak Eldivan ilçesinde sağlık çalışmaları konusunda yaptığımız incelemelerde çalışanların özverili bir şekilde hizmet verdikleri gözlenmiştir.” dedi.

Meclis Başkanı Mustafa Çıbık ise maske, mesafe ve hijyene dikkat çekerek, aşı yapılması konusunda uyarılarda bulundu.

Gündemin son maddesinde Ilgaz, Korgun ve Kızılırmak ilçe Nüfus Müdürlüklerine yapılacak yeni konsept çalışmalarının yapılabilmesi için 2021 Mali Yılı Bütçesi’nin (Nüfus Müdürlüğü Ofis Malzemesi Alımı) harcama kaleminde bulunan 216 bin 752 TL ödeneğin harcama kalemlerine aktarılması ve ilçelere gönderilmesi konusu görüşüldü.  

Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemde başka madde olmadığından toplantı sona erdi.

İGM’de Eldivan’daki Sağlık Yatırımları Ele Alındı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin