Koyunbaba Barajı, bu yıl sulamaya başlayacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Çankırı ve Ankara İllerine yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza sulama suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Çankırı İli ve İlçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; Bu kapsamda Koyunbaba Barajı Sulaması İnşaatında 20 bin dekar alanda çalışmaların tamamlanarak 2021 yılında sulamaya açılacağını Projenin tamamının bitirilmesi ile birlikte ise toplamda 102 bin 910 dekar tarım alanının sulamaya açılacağını söyledi.

Yıldız, “Projenin % 27’lik kısmı tamamlanmış olup; 307 kilometrelik sulama hattında 70 kilometre ana boru hattı ve 237 kilometre yedek ve tersiyer boru hattı bulunmakta olup,  29 kilometre ana boru hattında CTP boru döşenmiştir. Ayrıca 20 kilometrelik iletim hattının 7,5 kilometrelik kısmında HDPE boru döşenmiştir. Ana ve yedek sulama hatlarında sanat yapılarının betonarme imalatları, işletme bakım yolu imalatları ve toplulaştırma çalışmaları hızla devam etmektedir. Projenin hayata geçirilmesiyle milli ekonomiye yılda 102 Milyon 910 Bin Türk Lirası katkı sağlanacaktır.” dedi.

Koyunbaba Barajı, bu yıl sulamaya başlayacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin