Şehit öğretmenler adına fidan diktiler

featured
service

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Türk Eğitim Sen ile TÜRKAV tarafından “Şehit Öğretmenler” adına fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi.

Ankara yolu Aşağıpelitözü köyü yakınlarında yapılan etkinliğe çok sayıda katılım oldu.

Programda konuşan TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı, “Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır. ‘Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.’ diyen Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlarken, Geçmişte ve günümüzde şehit olan öğretmenlerimizin hatıralarını yaşatmak, öğretmenlerimize duyduğumuz minnet ve şükran duygularımızı sunmak üzere; TÜRKAV ve Türk Eğitim-Sen olarak şehit öğretmenler adına 24 Kasım günü, Hoca Ahmet Yesevi camiinde mevlit okutup aynı gün Yunus AVM de hatim duası ve Şehit öğretmelerin fotoğraflarını sergiledik.” dedi.

Bölükbaşı, şöyle devam etti:

“Bu günde her şehide bir fidan dikerek programımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Yapmış olduğumuz programda desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Sayın Valimiz Abdullah Ayaz beye, Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Esen beye ve personeline, İl Özel İdare Genel Sekreterimiz Sayın Hasan Yıldız beye, Orman İşletme Müdürümüz Sayın Serkan Gülenay, Müdür Yardımcıları ve personeline ve siz değerli katılımcılara çok teşekkür ederiz.

Terör Örgütü PKK ve onun yerli uzantıları vatan haini bölücüler Türkiye’nin huzur ve güvenliğini bozmaya yönelik saldırılarında sivil, asker, kadın, çocuk ayrımı yapmazken, Türk bayrağının dalgalandığı her yer benim vatanımdır göreve hazırım diyerek, ülkenin her bölgesine giden ve öğrencilerini vatan millet sevgisiyle yetiştirmek, milli şuurla donanan bir nesil yetiştirmek tek gayeleri olan idealist öğretmenler, hain terör örgütü tarafından hayattan koparıldı.

Hepsi de henüz hayatının baharında vatan, millet, bayrak aşkıyla yetişmiş, milli ve manevi değerlere sahip milli şuurla donanmış birer Türk gençleriydi.

Vatanım parçalanacağına benim ciğerlerim parçalansın diyen Dursun Önkuzu’dan Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na, Aybüke’lere, Nejmettin’lere, Ayşenur’lara ve daha niceleri Vatana can verdiler Bayrak oldular ruhları şad mekanları cennet olsun.

12 Kasım 1987’de PKK’lıların hain saldırısında, kaldığı okul lojmanında şehit edildi. Şehit öğretmen henüz 22 yaşındaydı.

Tekin Ailesi, PKK tarafından 25 Ekim 1993’te Bitlis’te şehit edildi. Yasemin ve Bayram çiftinin yanlarında henüz 2 yaşında olan kızları Betül de vardı.

Yasemin öğretmen, katledildiğinde ikinci çocuğuna hamileydi.

Tarihler 26 Ekim 1993’ü gösteriyordu. Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde öğretmenlik yapan Numan ve Ayşe Konakçı çifti PKK’nın hedefi oldu. 

Öğretmen çift, 5 yaşındaki küçük kızları yanındayken şehit edildi. Burada henüz birkaç tanesini zikrettim. Diğerlerinin fotoğraflarını ve hazin hikâyelerini Yunus AVM’deki fotoğraf sergisinde görebilirsiniz.

Buraya dikeceğimiz her fidan bir şehidimizi temsil etmektedir. Şehitlerimizin adının yazıldığı künyeler hazırlanıp ağaçlara takılarak her yıl 24 Kasım’ın ilk hafta sonu gelinerek diktiğimiz ağaçların bakımı yapılıp yeni ağaç dikimi yaparak bizleri yetiştiren, geleceğe aydın, bilgili, vatansever nesil yetiştirmek için çıktıkları bu yolda şehit edilen öğretmenlerimize bir nebzede olsa vefa borcumuzu ödemiş oluruz diyerek sözlerime son verirken emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

Konuşmanın ardından fidanlar toprakla buluşturuldu.

Şehit öğretmenler adına fidan diktiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin