Selami Deveci’den engelliler günü açıklaması

featured
service

Çankırı Engelliler Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği (ÇENDER) Başkanı Selami Deveci, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu. Deveci, şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere 23 Aralık 1999 yılında ilimiz şehir merkezinde ikamet eden 7 ortopedik özürlü kader arkadaşlarımız ile birlikte Çankıırı Ortopedik Özürlüler Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği’ni kurduk.

Derneğimizin kuruluşundan hemen sonrası ilk çalışmamızı, ilimiz merkezi ve köylerinde, ilçe merkezleri ve köylerinde ikamet eden özürlü kişilerin tespiti için bir çalışma başlattık. Bu çalışmamız sonrası, Çankırı ilimiz genelinde 5 bin 273 kişinin yaşadığını tespit ettik.

Bu tespitimiz sonrası bu kişilerin birçoğunun engelli raporları yoktu, bu kişilerin engelli raporlarının alınmasında yardımcı olup, bu kişilerin engelli raporlarını aldık. Bu kişileri engelli haklarından faydalandırdık. Bu kişilerin birçoğunun meslekleri yoktu, bu kişilerin meslek edinmeleri için,  dönemin Ankara üniversitesi, Çankırı meslek yüksek okulu yöneticileri ile görüşmeler yaparak, görme özürlüler için Santral kullanma kursları, ortopedik özürlüler için bilgisayar kullanma kursları, işitme özürlüler için makrome örme dokuma kursları açtırıp, bu kişileri kurslara başlattık. Açılan bu kursta, kurs bitiminde başarılı olan kişiler belgelerini almış oldular. Bizlerde bu kişilerin birçoğunu kamu kuruluşlarında ve özel sektör kuruluşlarında işe girmelerinde yardımcı olduk.

İlimiz merkezinde ve köylerinde, ilçe merkezleri ve köylerinde ikamet eden ortopedik özürlü kader arkadaşlarımızın ihtiyaçları olan ortez, protez akülü ve aküsüz engelli arabalarını, koltuk altı ve dirsek altı değneklerini, işitme özürlü kader arkadaşlarımızın ihtiyaçları olan kulak işitme cihazlarını, görme özürlü kader arkadaşlarımızın ihtiyaçları olan beyaz bastonlarını temin ederek kendilerine teslim ettik.

2014 yılında derneğimizin ismini Çankırı Engelliler Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği olarak değiştirdik. Ortopedik, Görme, İşitme ve Zihinsel Engelliler olarak tek çatı altında birleştik.  Şu anda Çankırı ilimizde 4 gruba hizmet eden tek dernek olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2014 yılında tekrar bir engelli tespiti çalışması başlattık. Bu çalışmamız sonrası Çankırı ilimiz genelinde 5 bin 811 kişinin yaşadığını tespit ettik. 2014 yılından sonra bir daha engelli tespiti yapamadık. Bizlerin tahminimize göre şu anda Çankırı ilimiz genelinde 7 bin üzeri engelli kader arkadaşlarımızın yaşadığını düşünüyoruz. En kısa zamanda tekrar bir engelli tespiti çalışması yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmamız sonrası ilimiz genelinde yaşayan engelli sayımızı da kamuoyu ile paylaşacağız inşallah.

Bizler kuruluşumuzdan bu günlere kadar engelli kader arkadaşlarımızın sorun ve sıkıntılarını çözmek için gece gündüz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bundan sonrada çalışmalarımızı aynı şekilde devam edeceğiz inşallah.

Bizler, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve İlgili bakanlıklarınca, bizler için çıkartmış oldukları kanunlardan yasalardan yönetmeliklerden çok memnunuz. Ancak; bizler için çıkartılan kanunlara yasalara, yönetmeliklere uymayan bazı yöneticilerimizden memnun değiliz. 

Çankırı İlimizde yapılmış olan, Çankırı Hükümet konağı ve Adalet sarayı arasındaki üst geçit köprüsüne yıllarca engelli asansörü yapılmaması, bazı kamu ve özel sektör kuruluşlarının binalarının giriş ve çıkışlarının engellilerimize göre düzenlenmemesi, engelli asansörlerinin bulunmamsı, bina içerisinde engellilerimizin rahatça kullanabilecekleri  WC ( Tuvalet ) lerin bulunmaması, binaların belli yerlerinde engelli araç park yerlerinin bulunmaması, Bizleri çok üzmektedir. Ayrıca;  Şehir merkezinde bulunan kaldırımların engellilere göre yeniden düzenlenmemesi, kaldırımlarda bulunan sarı bantların kış gelmeden kar yağmadan acilen sökülüp ve yerine parke sarı taşlarının döşenmemesi,  Parklarda bahçelerde bulunan WC ( Tuvalet) lerin engellilere göre düzenlenmemesi,  şehir içi çalışan otobüs ve dolmuşların engellilere göre ayarlanmaması. Bu konuda Çankırı ilimizdeki devlet yöneticilerimizi,  bizim bu sesimizi duymaya ve bizim bu sorun ve sıkıntılarımızı acilen çözmeye davet ediyoruz.

Bu vesile ile derneğimizin kuruluşundan bu günlere kadar bizlere maddi manevi ve malzeme desteklerini esirgemeyen çok değerli yardımsever hemşehrilerimize ve gönül dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Yaşam hayatlarında sağlıklı sıhhatli mutlu huzurlu günler geçirmelerini cenabı Allah’tan niyaz ediyoruz. İş ve çalışma hayatlarında üstün başarılar diliyoruz. Ayrıca;  3 Aralık Dünya Engelliler günü olması nedeniyle, Dünyadaki, Ülkemizdeki ve Çankırı İlimiz genelinde yaşayan tüm engelli kader arkadaşlarımızın ve ailelerinin engelliler günlerini kutluyoruz.  Bundan sonraki yaşam hayatlarında aileleri ile birlikte sağlıklı sıhhatli mutlu huzurlu günler geçirmelerini cenabı Allah’tan niyaz ediyoruz. İş ve çalışma hayatlarında üstün başarılar diliyorum.”

Selami Deveci’den engelliler günü açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin