Vali Ayaz: Ülkemiz bugünlere öğretmenlerimizin sayesinde geldi

featured
service

24 Kasım Öğretmenler Günü dün ilimizde coşkuyla kutlandı. 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama programına Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkan V. Merve Güldür Temeltaş, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Baro Başkanı Av. Mustafa Deniz, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu Genç, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, STK ve siyasi parti temsilcileri, idareciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi tarafından düzenlenen program İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı.

Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, yaptığı konuşmada, “Eğitim kavramının insanoğlunun yaradılışından bugüne dek toplumsal unsurların en önemli ögesi olduğu aşikardır. Bu ögenin de temel yapı taşı öğretmen ve öğretmenliğe gönül vermiş meslektaşlarımızdır. Her yetişen neslin tomurcuğunda bir damla su, yapraklarında parlayan bir güneş gibidir öğretmen. Bilgisinin ışığını yansıtırken, çocukla çocuk, anneyle anne, babayla baba olandır öğretmen. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle eserinin üzerinde imzası bulunmayan yegâne sanatkardır öğretmen” dedi.

Omuzlarındaki sorumluluğu bildiklerini dile getiren Öztürk, şöyle devam etti:

“Çankırı Eğitim Ailesi olarak omuzlarımızdaki sorumlulukları büyük bir özveri ile sırtlanmış bulunmaktayız. Hepimizin gayreti,  evlatlarımızı topluma faydalı, iyi eğitim almış birer birey olarak yetiştirebilmektir. Biliyoruz ki huzurlu ve geleceği parlak bir topluma açılan kapının anahtarı iyi bir eğitim sürecinden geçmektedir. Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa elbette ki bir harfin yükü de kırk yıllık emeğe eşdeğerdir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü, bir harfin sorumluluğunu omuzlarında taşıyan öğretmenlerimizin üzerindedir.

Eğitim bir gönül işidir. Öğrencileriyle gönül köprüleri kurmuş, hayatını eğitime adamış, kıymetli öğretmenlerimiz; sizler ülkemizin geleceğine hizmet eden, ecdadının emanetini bir sonraki nesle aktaran daimi elçilersiniz. İlim, bilim ve kültürle renklendirilmiş; örf, adet, ahlakla çizilmiş bir Türkiye portresinin en değerli motifi sizsiniz.  Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli iksirin formülü öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirebilmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gaziantep’in Karkamış ilçesinde elim bir saldırı sonucu Şehit olan Ayşenur Alkan olmak üzere Şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, hasta olanlarına Mevla’dan şifalar diliyorum. Düzce Gölyaka İlçesinde meydana gelen depremde yaralanan vatandaşlarımıza ve ülkemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Emekli olan eğitim çalışanlarımıza sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum. Görevlerine yeni başlayan öğretmenlerimize muvaffakiyetler diliyorum.”

Vali Abdullah Ayaz da, “Konusu insan olan her meslek zor. Çünkü insan bazı mesleklerin uğraştığı katı cisimler gibi değil, şekil vermesi ruh üflemesi istikamet verilmesi çok zor bir varlık. Ve aslında bu zorluğu en yakından en derinden hisseden de tabiki sizler öğretmenlerimizsiniz. Ağaç yaşken eğilir sözü ile ilgili olarak bir şey okumuştum, ağaç yaşken eğilmez, doğrulur diyordu. Belki bu taraftan da bakmak lazım. İki taraftan da söylenen doğru ama şunu biliyoruz ki ülkemiz bugünlere insanlarıyla geldi. Ülkemizi bugüne getiren insanlara şekil verenlerde şu anda bir kısmı bu salonda olan büyük bir kısmı da bu salonda bulunmayan eğitimcilerimizdi ve eğitimcilerimiz olacak” dedi.

Öğretmenlerin işlerinin zor olduğunu da aktaran Vali Ayaz, “Gelecek bizler için ne kadar güzel olacaksa, eğitim camiamızın vereceği emekler, bizim eğitim camiamıza vereceğimiz destekler ve devletimizin belirleyeceği eğitim politikaları sonucu olacak. Buradan eğer doğru bir sonuç elde edeceksek, bundaki en büyük pay sahibi sizler olacaksınız. İnşallah en büyük destekçileriniz de bizler olacağız. Onun için işiniz zor. Ancak bugüne kadar bu zorluğu büyük bir özveriyle, büyük bir gayretle, büyük bir başarıyla başardınız. Bundan sonra da eğitim camiamıza, öğretmenlerimize şahsi olarak benim güvenim tam. Ülkemiz bugünlere sizler ve sizlerin meslektaşları sayesinde geldi. İnşallah geleceğe sizler ve sizlerin meslektaşları sayesinde gidecek. Bu konuda yalnız bırakıldığınızın farkındayız.” ifadelerini kullandı.

Vali Ayaz, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Eğitim meselesi büyük oranda öğretmenlerimizin yani sizlerin sırtına bırakılmakta. Ama inşallah hem ailelerinizin eğitim camiası içerisine alınması sizlere destek olunması hem diğer kurum ve kuruluşların sizlere destek olması noktasında elimizden gelen tüm desteği göstermeye gayret ediyoruz. İnşallah bu konuda sizleri yalnız bırakmayacağız. Derdiniz derdimiz. Eğitim camiamızın yaşayacağı her türlü sıkıntıda birinci derecede kendini sorumlu hisseden ilin valisi olarak benim. Onun için bir kere daha ifade ediyorum ki arkadaşlarımızın yaşayacağı her türlü sıkıntıdan muhakkak haberimiz olsun. Çünkü idareci olarak benim kendimize biçtiğim vazife, bir kurumdaki eğer eksiklik, aksaklık ihtiyaç vs. varsa bunların giderilmesi, böylece kurumda çalışan tüm arkadaşlarımızın sadece işlerine odaklanabilmesini sağlamamız. Onun için eğitimciler olarak da eğer sizlerin yaşamış olduğu sıkıntılar varsa bunları gidermek bizim görevimiz. Eğer bizim yetkimiz imkanlarımız dahilindeyse bunu burada hallederiz. Değilse de imkan, çözülme makamı neresiyse oraya götürür orada takip ederiz.

Emekleriniz, gayretleriniz, özveriniz, milletimize, memleketimize yapmış olduğunuz katkılarınız için şahsınıza, sizlerin şahsında da tüm eğitim camiasına bir kere daha şükranlarımı sunuyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Allah kolaylık versin. Bir kere daha hem ben hem tüm mesai arkadaşlarımızın ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın sizlerin yanında olduğunu ifade ediyor, hayırlı, sağlıklı, huzurlu meslek hayatı diliyor, öğretmenler gününüzü kutluyorum.”

Vali Ayaz’ın konuşması sonrasında ise mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen öğretmenler arası zeka oyunları turnuvasında dereceye giren öğretmenlere ödüllerinin de verildiği programda, emekli öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” takdim edildi.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırladığı “Öğretmen Orkestrası” beğeniyle takip edildi.

Vali Ayaz: Ülkemiz bugünlere öğretmenlerimizin sayesinde geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin