Başkan Sopacı: Vizyon planımızı Çankırı’ya da öneririm

featured
service

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kapsamında Çankırı ve Çerkeş’te görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Sopacı, göreve geldiği 2014 yılından bugüne ilçede yapılan ve yapılması planlanan projelerin yanı sıra gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Göreve geldikten hemen sonra ilçe için uzman bilirkişiler eşliğinde vizyon planı hazırladıkları aktaran Başkan Sopacı, bu sayede planlı, programlı ve gelecek yıllara da hizmet edecek vizyon planının Çankırı için de yapılması gerektiğini söyledi.

Belediyeye ait bir sosyal tesiste gerçekleştirilen basın toplantısında Başkan Sopacı’ya Saçak Belediye Başkanı Ramazan Yarım, belediye meclis üyeleri ve diğer yetkililer eşlik etti.

Başkan Sopacı, “10 Ocak Gazeteciler gününüzü en samimi duygularımla kutluyorum. 2014 yılından bu yana durmadan, yorulmadan Çerkeş ilçemiz için çalışmaktayız. 2014 Yılı Nisan ayında görevi teslim aldığımızda ilçemizde bir karış asfalt, hizmet edecek bir tane araç, belediyemiz mülklerinde 54 adet haciz, 9 ay ödenmemiş personel alacakları, emekli olan 20 personelimizin tazminat alacağı, 25 yıl ödenmeyen SGK ve Vergi Borçları, birikmiş elektrik faturaları, Bankalardan çekilen krediler, ilçe esnafımıza fütursuzca yapılmış borçlanmaları önümüzde bulduk.” dedi.

Sopacı’nın konuşmasından öne çıkan önemli satır başları şöyle:

“Yaptığımız anket çalışmaları ve profesyonel bir ekip tarafından hazırlanan vizyon planı çalışmamız ile yönümüzü belirledik. Tasarruf tedbirleri ile geçmişteki borçlarımızdan kurtularak, fiyat araştırmaları ve pazarlıklarla yapılan malzeme alımlarının faturalarını düzenli bir şekilde ödüyoruz. Bugün itibarlı, borçlarını ödeyen, ekonomik olarak güçlü ve mali yapısı sağlam bir belediye haline geldik.

-19.380 metre kanalizasyon çalışmasını,

-3600 metre yağmur hattını belediyemiz ekipmanı ve personeli ile tamamladık.

-16 km ılıca İçme Suyu Terfi Hattını, 12 km Çalcıören Köyü İçme Suyu Terfi Hattı’nı da kendi personelimiz ve ekipmanımız ile gerçekleştirdik. İlçemiz genelinde 140 km içme suyu hattı tamamı ile yenilendi. 5500 su abone bağlantısı sil baştan yapıldı. Dijital ortamda da takip edebileceğimiz 3 Adet İçme Suyu depomuz son sistem olarak yapılarak içme suyu projemiz tamamlandı.

-İlçemizin ana caddelerinde elektrik hatları yer altına aldırılarak kablo ve direk kirliliğinde kurtularak yeni sokak aydınlatma lambaları da yerleştirildi.

-İlçemiz genelinde %90 oranında doğalgaz çalışması tamamlandı ilçe bu dönemde doğalgaza kavuştu.

-Ankara Girişindeki Ucube Beton yığını ve kanalı, 12 metre genişliğinde iki buçuk metre derinliğinde tünel kanal yapıldıktan sonra sıcak asfalt, refüj ve peyzaj çalışması sonrası duble yol olarak vatandaşımızın hizmetine açtık.

-D-100 Karayolu üzerine 2 adet üst geçit ve şehir geçişi aydınlatma çalışması, ilçe merkezi tren hattı üzerine köprülü üst geçit ve yine tren hattı üzerine 2 adet alt geçit çalışması tamamlandı.

-Çerkeş Belediyesi Yeni Canlı Hayvan Pazarı şu anki maliyetle 6.000.000,00TL,

-Bölgede tek olan Modern Et Kombinası 9.000.000,00 TL maliyet ile yapımı tamamlanmıştır.

-7.000.000,00 € maliyet ile Biogaz Tesisi faaliyete başlamıştır. Günlük 350 Ton Kuru Organik Gübre,  saatlik 1.5 MEGAWATT Elektrik Üretimi yapabilecek kapasitededir.

İlçemiz Çarşı Merkezinde bulunan Tarihi IV. Murad Hamamı ve etrafındaki dükkânlar Belediyemiz imkanları ile kamulaştırılmış, hamam etrafındaki dükkanlar yıkılarak tarihimiz ortaya çıkartılmıştır.

-6 Adet Çok amaçlı Spor Salonu, 1 Adet Açık Halı Saha, 1 adet Çok Amaçlı Kapalı Halı saha ve 1 Adet Kapalı spor salonu, halkımızın hizmetine sunduk. Dikmen kırı mevkiinde Hoca Ali Rıza Ormanı’na yaptığımız mesire alanı bu yıl hizmete açılacaktır. 2014 yılından bu yana 135.500 fidanı toprakla buluşturarak müthiş bir ağaçlandırma seferberliği gerçekleştirdik. Önceki dönemlerde ilçede 3 adet park varken 19 adet yeni park yapıp önceki dönemde yapılan 3 parkı da modernize ettik.

34.700 Ton Sıcak Asfalt, 43.300 metre statik kaplama, 113.000 metrekare kilit parke taşı, 51.930 metre bordür taşı döşeme çalışması tamamlandı. Çankırı ilimizde bir ilki gerçekleştirerek Eski Belediye Caddemizi Trafiğe Kapalı Yaya yoluna dönüştürdük. Hükümet Caddesi üzerine Aydınlatmalı Bisiklet ve Yaya Yolu çalışmamızı tamamladık.

2014 Yılından bu yana 32 adet yeni iş makinesi ve aracı belediyemiz araç filosuna katarak kendi işimizi yapabilir hale geldik.

Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi’ni yapmış olduğumuz yerinde ve doğru çalışmalar ile yatırımın cazibe merkezi haline getirdik. İlçe Çöplüğü olarak kullanılan Çöp dağlarını temizleyerek OSB 2. Ve 3. Etabın önünü açtık. Çerkeş OSB’de 11 fabrikada 1200 vatandaşımız çalışıyor. 4 Fabrikanın temeli atıldı. 4 fabrikaya da yer tahsisi yapıldı.

Vizyon Planı çalışması sonrası;

-Belediyemiz Öz Kaynakları ile kamulaştırdığımız Tarihi Işıklar Konağı Restore çalışması 2.780.000.00 TL İhale Bedeli ile başlamıştır. 2021 yılında Butik Otel, Restorant ve misafirhane olarak hizmete açılacaktır.

-Belediyemiz Sosyal Konut Projesi, Millet Kıraathanesi, Hamam, Fitness Spor Salonu yeni yaptırılmış, Belediye Hizmet Binası Tadilatı ve Geçici Terminal Binası tamamlanmıştır.

-Ankara Yolu Kemer Köprü üzerine 18.219.200.00 TL İhale Bedeli ile yapımına başladığımız Çerkeş Belediyesi Kültür Merkezi kaba inşaatı bitmek üzeredir. 2021 yılında düğün, toplantı ve konferans salonu, kütüphane, kafeterya ve çok amaçlı spor salonu gibi ilçemizin büyük bir eksikliğini giderecek şekilde hizmete açılacaktır.

-Yeni Çarşı TOKİ Projesi çalışması tamamlandı. Projede 134 adet daire, 41 adet dükkân,  87 araçlık Yer Altı Otoparkı, 3800 m2 Kapalı Pazaryeri, yeni Belediye ve İtfaiye Binası bulunmaktadır. Yine Her yıl 100.000 Konut Projesi kapsamında ilçemiz İstasyon Mahallesi’ne 157 adet Toplu Konut, Cami ve İş Merkezi projesi tamamlanmıştır.

-Eski Çarşı Sokak Sağlıklaştırma çalışması projesi tamamlandı. 2021 yılında proje çalışması başlayacaktır.

-Ulusu Islah Projesi İlk Etabı 14.288.410,00 TL Maliyet bedeli ihale edilmiştir.

-Ankara Yolu üzerinde bulunan Akhasan Barajı Mesire Alanı Projemizin Proje çalışması tamamlanmıştır. Projemizde 212 Kamelya, 100m2 Yöresel Ürün Satış Ünitesi, 450m2 Kır Lokantası, 4Adet İskele, 550metre Ahşap Yürüyüş Alanı, Göl üzerinde 180metre uzunluğunda Zipline, 28 Adet Bungolov Kamp Alanı, 26 Adet Çocuk Oyun Noktası bulunmakta olup projemizin yaklaşık Maliyeti 14.428.195,21 TL ‘dir.

Kültür Bakanlığımızın desteği ile şahıs mülkiyetinde olan 6 konutun tescil işlemleri yapılmış olup restore projesi için proje masrafı bakanlığımız tarafından çıkartılmıştır. Tarihi Çerkeş evleri restore çalışmalarımız her yıl katlanarak artacaktır.

-IV. Murad Hamamı ve IV. Murad Camii Restore Projesi yapımı çalışması devam etmektedir.

-Pir-i Sani Hz. Türbesi etrafı peyzaj projemiz, yeni abdesthane ve dinlenme alanı çalışmamız 2021 yılında başlayarak tamamlanacaktır.

İlçemizin Gastronomi Kültürüne desteğimiz yöresel ürünlerimizi tescilleyerek başladı. Çerkeş Kurabiyesi, Çerkeş Sırma Baklavası, Çerkeş Lokumu, Badıma Bükmesi ve Pırasa Dolması tescillenerek marka haline getirilmiştir. Yemek kültürünü yaşatma ve gelecek nesillere aktarma adına Çerkeş Yöresel Lezzetler adı altında yemek kitabı çıkartıyoruz.

Çerkeş Belediyesi olarak halkımızın sürekli yanındayız. İlçemizin tanıtımı için önemli bulduğumuz Çerkeş Kültür, Hayvancılık ve Bal Festivallerini 2017-2018 yıllarında gerçekleştirdik. 150. Yıl ve festival etkinliğimiz mecburen Pandemi sonrasına ertelenmiştir.

Pandemi sürecinde Cerrahi Maske fiyatlarının astronomik artışı ve karaborsaya düşmesi sebebiyle belediyemiz imkânları ile tam korumalı, 120 bin adet maske üreterek halkımıza, sağlık çalışanlarımıza ve kamu ve özel kuruluşlara ücretsiz dağıtımını gerçekleştirdik. Esnafımızın ve pandemiden etkilenen vatandaşımızın yanında olduk.

Gelecek nesillerimize refah seviyesi yüksek, modern, halkımızın huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayabileceği bir Çerkeş bırakabilmek için çalışmalarımıza ara vermeden, hız kesmeden sokağı dinleyerek, planlı ve projeli olarak, şahıs menfaatlerini gözeterek değil, ilçemiz çıkarlarını göz önünde bulundurarak devam edeceğiz.”

Başkan Sopacı, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sopacı şunları kaydetti:

“Çankırı Karatekin Üniversitesi gelişip büyüdükçe Çankırı’da gelişip büyüyecektir, ilçelerimizde kalkınacaktır. Tabi sizin de dediğiniz gibi elimiz o kadar güçlüyken Veteriner Fakültesi neden olmasın? Veteriner fakültesinin kazandırılması, Çankırı için büyük bir kazançtır. Gerçekten Çerkeş olarak onu planlıyoruz, düşünüyoruz. Çekinmeden de ifade ediyorum, biz bu yola inanarak çıktık. Bunun çok yakın takipçisi olarak ilçemize Veteriner Fakültesini istiyoruz.

-İLÇEDEKİ KÖPEK ÖLÜMLERİ-

Etraftaki illerden ilçelerden köpekleri Çerkeş’e getirip bırakıyorlar. Bu yüzden dolayı çarşıda yaklaşık bin adet sokak köpeği var. Biz köpekleri öldürsek Çerkeş’te köpek kalmaması lazım. Çarşıda bir gezin bakın her yerde sokak köpeği var. Ben veteriner hekimim öldürme konusunda vicdanen rahatsızım. Böyle bir durum olamaz. Eğer bunu bizim belediye çalışanlarımız yaptıysa cezalandırırız. Benim çiftliğim de kedi ve köpekler var. Bunları mamalarla besliyorum ama dışarı salmıyorum. Çarşıdan her eksilen köpeğin sorumlusunu belediye olarak düşünüyorlar, böyle bir durum söz konusu değildir. Çerkeş’te vatandaşlar sokak hayvanlarının saldırılarına maruz kaldığına dair bize çok sayıda bilgi geliyor. Bize hayvan barınağı yapın diyorlar biz yapacağız ama hayvanların hür dolaşmaları gerekiyor diye hayvan severler buna karşı çıkıyor. Bize köpekleri toplamamız ya da öldürmemiz konusunda vatandaşlar baskı yapıyor. Bu vicdansızlıktır biz bunu yapamayız. Biz böyle bir şeyi yapamayız deyince vatandaşta hırslanıyor gidiyor ya köpeği öldürüyor yada toplayıp bir yere atıyor. Geçen haftaki olayda ise ölü köpeklerin alınması için belediyemizin çavuşunu aramışlar. Çavuş da çöp kamyonu göndermiş hata tabi başka bir araba gönderilebilirdi. Temizlik işçilerimiz de belirtilen adreslere gidip köpekleri toplamış. Vatandaşlar da çöp arabasında ki köpekleri görünce katil belediye diye bağırıyor. Oradaki temizlik işçilerimizde kendini ifade edememiş. Hayvan barınağını nasip olursa yapacağız ama kesin çözüm bu değil. Köpek barınaklarını görüyoruz hayvanlar aç, bakımsız kalıyor ve sürekli köpeklerin değiştiğini görüyoruz.

-OKULLARIN DEPREME KARŞI GÜÇLENDİRİLMESİNİ İSTEDİK ANCAK…- Çerkeş deprem bölgesinde yer alan bir yerleşim alanı. Okullarımızın depreme karşın güçlendirilmesini öncelikle istedik. Ancak Milli Eğitim Müdürlüğü ancak 1 okulun güçlendirilebileceğini, tüm il ve ilçelerdeki okullarında yapılacağından bu sayıyı geçemeyeceklerini söyledi. Kızılırmak’ta, Yapraklı’da yada diğer ilçelerde deprem tehlikesi Çerkeş kadar yok. Buradaki okulların öncelikle olarak deprem güçlendirilmesi gerekiyor. Bunu anlattık ama maalesef olumlu karşılık alamadık.”

Başkan Sopacı: Vizyon planımızı Çankırı’ya da öneririm

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin